Jak sprawdzić czy mam autyzm?

Witam Państwa Od bardzo dawna mam pewien dość poważny problem, ale moi rodzice nawet nie chcą tego dopuścić do świadomości, a co za tym idzie nie pozwalają mi w tym kierunku szukać pomocy ani nawet o tym mówić. Sądzę bowiem, że mam zaburzenie ze spektrum autyzmu, sporządziłam listę powodów, dla których uznaję taki stan rzeczy za prawdziwy i bardzo proszę o pomoc. Jeżeli ktoś z Państwa napisze mi, że moje przypuszczenia mogą być prawdą to natychmiast - nie zwarzając na sprzeciw moich "kochanych" rodziców zaczynam szukać kogoś kto potwierdzi tę diagnozę na piśmie, żebym mogła lepiej rozumieć samą siebię oraz moje życie. Oto lista: - mam ogromny problem w interakcjach z innymi ludźmi, nie umiem nawiązywać nowych znajomości, z reguły dzieje się to przypadkiem, a ja nie jestem zainteresowana kontynuowaniem znajomości, preferuję zacisze mojego pokoju - tłum wywołuje u mnie silne poczucie stresu i pragnienie jak najszybszego opuszczenia danego pomieszczenia lub miejsca - nie potrafię utrzymać kontaktu wzrokowego dłużej niż przez 5-7 sekund, kiedyś było gorzej, ale udało mi się na drodze ćwiczeń to zmienić - nie lubię rozmawiać przez telefon - nie wiem kiedy mam się odezwać, a kiedy umilknąć - często się powtarzam, mam w głowie schematy wypowiedzi, których nie lubię zmieniać - zapamiętuję drobnostki, do dziś pamiętam całe teksty piosenek z kreskówek, które oglądałam 15 lat temu - błyskawicznie opanowuję języki - nie tylko mój jezyk, ale i zachowanie cechuje schematyczność i powtarzalność - nie lubię zmian, mam bardzo mało elastyczną osobowość - gdy chodziłam na lekcje muzyki mój nauczyciel mówił, że mam świetną pamięć do dźwięków, byłam w stanie zagrać piosenkę, którą raz usłyszałam - interesuję się fizyką kwantową, uwielbiam czytać o tym i oglądać filmy dokumentalne na ten temat - lubię gdy coś jest zrobione po mojemu i nie znoszę gdy ktoś próbuje narzucić mi swój porządek - nie lubię przerywać czynności, którą wykonuję w danej chwili, często zdarza mi się z tego powodu zarwać noc - jestem infantylna - denerwuje mnie gdy czuję bicie własnego serca leżąc w łóżku dlatego nie śpię na lewym boku - mam depresję - ze zwierzętami mam znacznie lepsze relacje niż z ludźmi - bywam tak zaabsorbowana jedną czynnością, że nie słyszę gdy ktoś coś do mnie mówi - w teście czynnika AQ uzyskałam wynik 33/50 - mam problemy z rozumieniem aluzji i dwuznaczności - zauważam we wszystkim wzory i schematy - uspokaja mnie głaskanie się np. stopą o stopę gdy leżę - nie lubię natomiast gdy dotykają mnie inni - lubię zacienione i odosobnione miejsca, w których można się schować - nie lubię zmieniać ubrań - drażniło mnie gdy po przeprowadzce okazało się, że droga do szkoły mojej siostry jest wyłożona kostką brukową, a nie płytkami, ponieważ zmuszało mnie to do nadeptywania na linię - dostrzegam nawet gdy ktoś przełoży długopis w moim pokoju na inne miejsce, bo np. go pożyczył bez mojej zgody - bardzo często gdy chcę coś powiedzieć w ferworze dyskusji nie udaje mi się to i mówię coś zupełnie innego - trzeba mówić do mnie wprost - nie mam poczucia płci, nie identyfikuję się z nią - nie umiem okazuwać emocji albo robię to na swój własny sposób - często czuję się tak jakbym była tylko obserwatorem mojego życia, jakbym na nic nie miała wpływu i żyła w innym wymiarze - krzyk wywołuje u mnie płacz - lubię przed zaśnięciem słuchać spokojnych utworów - do dziś boję się ciemności - moje IQ wynosi 120 chociaż w szkole nigdy nie miałam dobrych ocen, a nawet raz w szkole średniej powtarzałam klasę - często słyszę od innych, że mam swój świat i swoje kredki - jestem łatwowierna - emocje, które najczęściej odczuwam to gniew, strach i smutek - moi rodzice rówież wykazują wiele z tych cech, zwłaszcza ojciec - mam prawie 25 lat i tylko raz miałam chłopaka, wciąż jestem dziewicą Będę bardzo wdzięczna za pomoc

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Bardzo obszerne informacje ale jednak wiele jeszcze w nich brakuje. Poza tym przez kontakt listowny nie da się jednoznacznie czegoś stwierdzić. Pewne cechy zapewne są oraz dość wysoki czynnik AQ, który może sugerować wizytę u specjalisty. Pytanie tylko po co? Do czego potrzebuje Pani tej diagnozy.Proszę pamiętać, że każdy z nas ma cechy autystyczne(możemy to sprawdzić właśnie testem AQ) jednak diagnozujemy się wtedy gdy pewne zaburzenia są na tyle silne, że upośledzają nasze życie. O tym jednak nie ma w liście. Jak Pani żyje, czy ma pracę czy studiuje,jak sobie radzi z codziennymi sprawami, jaki był przebieg rozwoju ? itd.
Jeżeli potrzebuje Pani diagnozy i przede wszystkim wsparcia to warto udać się do specjalisty.

Pozdrawiam
AM
www.pracowniaterapeutyczna.eu
Również ONLINE