Kłopoty z nawiązywaniem kontaktów u 38-latki

Martwie się o córke. Ania ma 38 lat, jest mądrą, wykształconą, ładną kobietą. Mimo tego ma bardzo duże kłopoty z nawiązywaniem kontaktów. Ona jest ciągle sama, nie potrafi wchodzić z ludzmi w kontakt. Cierpi na to od dziecka. Przez to córka jest bardzo nieszczęśliwa. Jest przekonana że nikt ją nie widzi, nikt ją nie chce, jest jak powietrze. Przez to czasem robi głupoty, żeby wymusić na siebie uwage ludzi. Jak można pomóc?

Witam Panią,

jeśli Pani córka chciałaby zmienić swój sposób funkcjonowania w kontaktach z innymi, przyjrzeć się swojej samoocenie, to najlepszym sposobem jest kontakt z psychologiem/psychoterapeutą i podjęcie psychoterapii.

Jest jednak możliwe, że to co Pani napisała, to jest bardziej sposób w jaki Pani widzi córkę, a nie jak ona postrzega siebie/swoje życie. Być może sytuacja wygląda inaczej z jej perspektywy, a Pani martwi się o nią niepotrzebnie? Nie wszyscy rodzimy się duszami towarzystwa i nie musi to wpływać na nasz poziom szczęśliwości. To Pani córka musi sobie odpowiedzieć co jest dla niej w życiu ważne, czego chce i czy jest na dobrej drodze by to osiągnąć. Jeśli nie, być może rozważy kontakt ze specjalistą. Jest jednak możliwe, że sposób jej funkcjonowania jej odpowiada i nie będzie chciała niczego zmieniać – wtedy należy to uszanować. Pisze Pani, że córka jest mądrą, wykształconą kobietą - brzmi to jak opis osoby, której można zaufać, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji co do kształtu własnego życia. To co Pani może zrobić, to na pewno okazywać jej swoją miłość i wsparcie, a także zwracać uwagę, by przy tym nie było nacisków, wyrzutów, wynikających z tego, że wie Pani lepiej co jest dla niej dobre, a ona tego nie robi lub robi odwrotnie.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Napisała Pani, że córka chce się zmienić ale nie potrafi tego zrobić. Najlepiej gdyby córka poszła na psychoterapię.
Pozdrawiam.