Dlaczego dziecko jest tak mocno nieśmiałe?

Sparaliżowane nieśmiałością dziecko. Mieszkam za granica i co parę miesięcy widuję się z bratem i jego córką. Teraz mała na 3,5 roku i odkąd pamiętam jest przeraźliwe nieśmiała. Ona się praktycznie w ogóle nie odzywa. Wygląda jak sparaliżowana. Od brata wiem że ma tak zawsze przy wszystkich, tylko przy nim i przy mamie się odzywa. Gdzie nie pójdą mała siedzi u swojej mamy na kolanach. Nie odpowiada na pytania. Nie bawi się z dziećmi. Czy to wesele czy zwykłe spotkanie rodzinne, ciągle siedzi z mamą. Potrafi tak kilka godzin. Jak coś do niej mówię to po prostu patrzy. Nie okazuje żadnych uczuć. Zero mimiki. Jej mama chyba się tym nie przejmuje.. brata mówi że to aż dziwne bo ponoć w domu lata i się ciągle bawi i krzycz. Przy obcych nawet nie pokaże palcem na zabawki.. nie chodzi do przedszkola ale w domu batata często są goście... Czy to jest normlane? Pozdrawiam

Dzień dobry,

Nie jest to standardowe zachowanie dla dziecka. Możliwe że dziecko boryka się z mutyzmem wybiórczym, ale trzeba by się temu przyjrzeć. Na pewno jeśli zaniepokoiło Panią zachowanie tego dziecka warto udać się do specjalisty aby rozwiać wątpliwości i spróbować mu pomóc. Większość objawów niestety nie mija samo, tylko z wiekiem się nasila. W związku z tym ważna jest jak najszybsza interwencja. Pozdrawiam