Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35482 odpowiedzi

59089 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35482)

Badanie hormonów

Witam. Mam 44 lata. Od sierpnia nie mam miesiączki. Chciałabym prosić o interpretację wyników badań: estradiol 17-beta/e2/ - wynik <20.0 pg/ml, prosgesteron/pgr/ - wynik <0,20 ng/ml. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Stężenia obu hormonów są obniżone. Jeśli dotąd miesiączkowała Pani regularnie, nie miała zaburzeń hormonalnych, może to być oznaka wczesnej menopauzy. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli Pani mama i/lub babcia również w podobnym wieku przestały miesiączkować. Żeby jednak postawić...

Szanowna Pani!

Stężenia obu hormonów są obniżone. Jeśli dotąd miesiączkowała Pani regularnie, nie miała zaburzeń hormonalnych, może to być oznaka wczesnej menopauzy. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli Pani mama i/lub babcia również w podobnym wieku przestały miesiączkować. Żeby jednak postawić diagnozę, potrzeba bardziej szczegółowego wywiadu, badania ginekologicznego i dalszych badań, m.in. FSH oraz hormonów tarczycy. Zatem niezbędna jest wizyta u ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Hormony

Brak jajeczkowania - czy mogę być w ciąży?

Mam pytanie. Współżyłam z chłopakiem 4 dni po okresie. Ostatnią miesiaczkę miałam 11 października. Od jakiegoś czasu boli mnie podbrzusze, szczególnie przy wysiłku fizycznym, a w pracy mam go nadmiar. Bolą mnie piersi. W ogóle kiepsko się czuję. Byłam nawet...

Mam pytanie. Współżyłam z chłopakiem 4 dni po okresie. Ostatnią miesiaczkę miałam 11 października. Od jakiegoś czasu boli mnie podbrzusze, szczególnie przy wysiłku fizycznym, a w pracy mam go nadmiar. Bolą mnie piersi. W ogóle kiepsko się czuję. Byłam nawet u lekarza, a on stwierdził, że nic nie widzi niepokojącego, lecz zastanawia go fakt, że nie widzi u mnie jajeczkowania, a jestem w połowie cyklu, więc powinno być widoczne. Zastanawiam się, czy mogę być w ciąży? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie! Pisze Pani, że współżyła Pani 4 dni po okresie - ale to mi nic nie mówi... Nie wiem, ile trwa u Pani miesiączka i jak długi jest Pani cykl oraz kiedy...

Witam!

Nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie! Pisze Pani, że współżyła Pani 4 dni po okresie - ale to mi nic nie mówi... Nie wiem, ile trwa u Pani miesiączka i jak długi jest Pani cykl oraz kiedy mniej więcej można się spodziewać owulacji... Najłatwiejszym i dość pewnym sposobem na przekonanie się, czy jest się w ciąży, jest wykonanie testu ciążowego - dostępny w aptece bez recepty, koszt około 5-20 zł. Brak jajeczkowania w odpowiednim ku temu czasie  może wskazywać na ciążę, ale także na wiele innych spraw, np. zaburzenia hormonalne. Wspomina Pani o ciężkiej fizycznej pracy. Stres i ciężka fizyczna praca może być przyczyną podwyższenia poziomu prolaktyny we krwi. Hormon ten hamuje jajeczkowanie.

Pozdrawiam!

Czy szczepionki sa szkodliwe dla dziecka?

Mam rocznego synka i w okresie zimowym często mi choruje. Zastanawiam się, czy by go nie zaszczepić przeciwko grypie. Czy nie jest to szkodliwe? Tyle się słyszy o tych szczepionkach...
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Szczepienie przeciwko grypie jest zalecane od 6 miesiąca życia, więc jak najbardziej może Pani zaszczepić synka. Proszę udać się do lekarza rodzinnego, a on po zbadaniu dziecka zadecyduje o szczepieniu. Warto korzystać ze szczepionek, gdyż chronią one przed groźnymi powikłaniami grypy.

Przyspieszone OB u mężczyzny

Mężczyzna, lat 39. WBC 8,03 K/uL, NEU 4,32 k/uL, %NEU 53,9, % LIM 2,63 K/uL, %LIM 33,3 %, MONO 0,694 K/uL %, MONO 8,65 %, EOS 0,2 K/uL, %EOS 2,5%, BASO 0,132 K/uL, %BASO 1,64%, RBC 5,4 M/uL, HGB 15,8... Mężczyzna, lat 39. WBC 8,03 K/uL, NEU 4,32 k/uL, %NEU 53,9, % LIM 2,63 K/uL, %LIM 33,3 %, MONO 0,694 K/uL %, MONO 8,65 %, EOS 0,2 K/uL, %EOS 2,5%, BASO 0,132 K/uL, %BASO 1,64%, RBC 5,4 M/uL, HGB 15,8 b/dL, HCT 47,1%, MCV 87,1 fL, MCH 29,3 pg, MCHC 33,6 g/dL, RDW 10,3 %, PLT 337 K/u,L MPV 5.92 fL, OB 15 mm/godz. Glukoza 114 mg/dl. Mocz - wszystko jest w normie.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Wśród przedstawionych wyników uwagę zwraca przyspieszone OB (u mężczyzn nie powinno przekraczać 8 mm/h). Może wskazywać na obecność stanu zapalnego, jednak nie jest to jedyna możliwa przyczyna. W celu jej ustalenia niezbędny jest wywiad i badanie lekarskie, zwłaszcza...

Witam!

Wśród przedstawionych wyników uwagę zwraca przyspieszone OB (u mężczyzn nie powinno przekraczać 8 mm/h). Może wskazywać na obecność stanu zapalnego, jednak nie jest to jedyna możliwa przyczyna. W celu jej ustalenia niezbędny jest wywiad i badanie lekarskie, zwłaszcza jeśli ma Pan dolegliwości.

Ponadto podwyższone jest stężenie glukozy w surowicy. Jeśli było to oznaczenie na czczo, należy wykonać doustny test tolerancji glukozy OGTT.

Nieco obniżona jest średnia objetość płytek krwi (MPV). Należy obserwować tendencję przy okazji kolejnych badań.

Pozostałe wyniki są prawidłowe.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Uczulenie na lateks?

Witam. Od czasu połogu jako zabezpieczenie przed ciążą stosujemy prezerwatywy. Niedawno zaczęłam miewać nieprzyjemne uczucia w okolicach intymnych - straszne pieczenie, swędzenie. Czy może to być uczulenie na lateks? Jeżeli tak, to jak się pozbyć objawów?
Redakcja abcZdrowie
Witam. Uczulenie na lateks nie jest zjawiskiem częstym i dotyczy głównie osób, które mają codzienny kontakt z tą substancją (np. lekarzy używających rękawiczek lateksowych). W Pani sytuacji bardziej prawdopodobnym rozpoznaniem jest infekcja pochwy. Powinien Panią zbadać lekarz ginekolog, który następnie zaleci odpowiednie leczenie.

Zbyt wcześnie zaaplikowana tabletka. Stężenie hormonów oraz plamienie - czy ma wpływ na skuteczność antykoncepcji?

Witam. Biorę już od 2 lat tabletki antykoncepcyjne (mam 20 lat). Dodatkowa informacja: obecnie jeszcze jestem w trakcie leczenia przeciwgrzybiczego. Najważniejszy problem: W tym miesiącu przez nieuwagę wzięłam pierwszą tabletkę z opakowania o jeden dzień wcześniej niż zwykle. Nie zrobiłam...

Witam. Biorę już od 2 lat tabletki antykoncepcyjne (mam 20 lat). Dodatkowa informacja: obecnie jeszcze jestem w trakcie leczenia przeciwgrzybiczego. Najważniejszy problem: W tym miesiącu przez nieuwagę wzięłam pierwszą tabletkę z opakowania o jeden dzień wcześniej niż zwykle. Nie zrobiłam więc tej 7-dniowej, lecz 6-dniową przerwę (zamiast we wtorek  wzięłam tabletkę w poniedziałek - jeszcze z zapasowej paczki, w której miałam jedną tabletkę, bo nie miałam jeszcze nowej - mam więc o jedną tabletkę więcej) Co w takim razie zrobić? Skończyć opakowanie jak zwykle, czyli w poniedziałek  o jedną tabletkę więcej, czy w niedzielę, żeby było dalej 21 tabletek? Można w ten sposób przesunąć branie tabletek? Jak wygląda kwestia zabezpieczenia w takiej sytuacji, zarówno w tym jak i w następnym miesiącu (obecnie dopiero zaczęłam opakowanie)? Również prosiłabym o radę odnośnie doboru tabletek. Od 3 miesięcy mam plamienia w czasie brania tabletek. Ginekolog mówił o zbyt małym stężeniu hormonów, również, że mogę, ale nie muszę zmieniać tabletek, jeśli nie jest to zbyt uciążliwe dla mnie. Czy ma to wpływ na skuteczność tabletek w antykoncepcji, czy jest tylko faktycznie taką reakcją organizmu? Dziękuję. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Działanie antykoncepcyjne tabletek jest zachowane i nie musi Pani stosować dodatkowej antykoncepcji. Dla działania antykoncepcyjnego nie ma większego znaczenia, czy weźmie Pani 21 czy 22 tabletki. Myślę, że w Pani sytuacji lepiej będzie, jeśli zażyje Pani 22 tabletki i...

Witam!

Działanie antykoncepcyjne tabletek jest zachowane i nie musi Pani stosować dodatkowej antykoncepcji. Dla działania antykoncepcyjnego nie ma większego znaczenia, czy weźmie Pani 21 czy 22 tabletki. Myślę, że w Pani sytuacji lepiej będzie, jeśli zażyje Pani 22 tabletki i skończy opakowanie tego samego dnia tygodnia co zwykle - mniejsze prawdopodobieństwo, że się Pani w przyszłości pomyli. Z drugiej strony niedziela to koniec tygodnia, więc wygodnie jest kończyć opakowanie właśnie w ten dzień tygodnia i zaczynać nowe w poniedziałek za tydzień. Proszę zrobić, jak Pani wygodniej.

Krwawienia śródcykliczne są jednym z działań ubocznych tabletek antykoncepcyjnych i nie wpływają na skuteczność antykoncepcji. W przypadku dłuższego ich utrzymywania się należy skonsultować się z lekarzem, co też Pani uczyniła. Skoro lekarz wykluczył patologiczne źródło plamień, może Pani dalej stosować preparat, o ile nie są one dla Pani uciążliwe.

Pozdrawiam!

Od kiedy zaczynają działać pigułki antykoncepcyjne?

Witam! Dokładnie od 25.10.09 r. biorę tabletki antykoncepcyjne. Są to moje początki i z tym jest związane moje pytanie: od kiedy tak naprawdę zaczyna taka antykoncepcja działać? W sumie dzisiaj skończył się okres, czy mogę już bez innego zabezpieczenia się...

Witam! Dokładnie od 25.10.09 r. biorę tabletki antykoncepcyjne. Są to moje początki i z tym jest związane moje pytanie: od kiedy tak naprawdę zaczyna taka antykoncepcja działać? W sumie dzisiaj skończył się okres, czy mogę już bez innego zabezpieczenia się kochać? Czy lepiej jeśli jeszcze będzie użyta prezerwatywa? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie
Witam. Jeśli zaczęła Pani brać tabletki antykoncepcyjne pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego), to działanie antykoncepcyjne jest skuteczne już od pierwszej tabletki. Stosowanie innych metod zabezpieczenia nie jest w takiej sytuacji konieczne.

Czy mój wynik oznacza, że mam toksoplazmozę?

Witam. Jestem w 7 miesiącu ciąży. Po zrobieniu badania na toksoplazmozę, moje wyniki wyszły następująco. Proszę mi powiedzieć czy to oznacza, że jestem chora i jeśli tak, to w jaki sposób się to leczy? Dziękuję serdecznie za odpowiedź. IgG 0,0... Witam. Jestem w 7 miesiącu ciąży. Po zrobieniu badania na toksoplazmozę, moje wyniki wyszły następująco. Proszę mi powiedzieć czy to oznacza, że jestem chora i jeśli tak, to w jaki sposób się to leczy? Dziękuję serdecznie za odpowiedź. IgG 0,0 ujemny < 2 wątpliwy >= 3 dodatni >= 3; IgM 0,123 ujemny =< 0,499 wątpliwy < 0,500 - 0,599 dodatni >= 0,600.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Przedstawione wyniki wskazują na ujemne poziomy przeciwciał, zarówno klasy G jak i klasy M. Oznacza to, iż nie stwierdza się zakażenia Toxoplasmą. Pozdrawiam serdecznie

Proszę o interpretację morfologii z rozmazem

Witam. Oto moje wyniki: leukocyty 3,9, erytrocyty 3,98, hemoglobina 13,0, hematokryt 38,4, mcv 97,0, mch 32,7, mchc 33,9, plytki krwi 271, lym% 43,0, mxd% 10,6, neu% 46,4, pdw 15,6, mpv 8,4, p-lcr 023%, granulocyty segmentowane: 38, granulocyty kwasochlonne: 4, monocyty... Witam. Oto moje wyniki: leukocyty 3,9, erytrocyty 3,98, hemoglobina 13,0, hematokryt 38,4, mcv 97,0, mch 32,7, mchc 33,9, plytki krwi 271, lym% 43,0, mxd% 10,6, neu% 46,4, pdw 15,6, mpv 8,4, p-lcr 023%, granulocyty segmentowane: 38, granulocyty kwasochlonne: 4, monocyty: 2, limfocyty: 54. Bardzo proszę o odp. Z góry dziękuję za interpretację. Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Witam. W przedstawionej morfologii minimalnie obniżona jest liczba białych ciałek krwi, co nie ma w tej chwili znaczenia, do ewentualnej kontroli za 3 miesiące. W rozmazie natomiast przeważają limfocyty, co może wynikać z przebytej bądź obecnej infekcji wirusowej.
Dotyczy: Badanie krwi

Proszę o zinterpretowanie wyników krwi mojego synka

RBC 4,81 (3.50-5.50); HCT 36.6 % (37.00-54.00); MCV 76 (80-100); RDW 13.8 (11.0-16.0); HGB 12.4 (11.5-16.5;) MCH 26 (27-32); MCHC 33.9 (32.0-36.0); PLT 292 (150-400); MPV 6,6 (7.0-11.0); WBC 10.5 (4.0-10.0); LYM 7.0 (1.2-3.5); LYM % 68%; (20-48); MID 0,8...

RBC 4,81 (3.50-5.50); HCT 36.6 % (37.00-54.00); MCV 76 (80-100); RDW 13.8 (11.0-16.0); HGB 12.4 (11.5-16.5;) MCH 26 (27-32); MCHC 33.9 (32.0-36.0); PLT 292 (150-400); MPV 6,6 (7.0-11.0); WBC 10.5 (4.0-10.0); LYM 7.0 (1.2-3.5); LYM % 68%; (20-48); MID 0,8 (0,1-1,0); MID % 07% (02-10); GRA 2,7 (1,4-7,0); GRA % 25% (42-80). kAMILA

Redakcja abcZdrowie
W przedstawionej morfologii mamy cechy niedoboru żelaza. Proszę skontaktować się z pediatrą w celu ustalenia przyczyn i ewentualnego leczenia. Ponadto niewielka leukocytoza, a w rozmazie leukocytów  przewaga limfocytów, co może wiązać się z obecną infekcją wirusową. Jeśli nie, wskazana również wizyta u pediatry. Pozdrawiam.
Dotyczy: Badanie krwi
Patronaty