Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

35482 odpowiedzi

59089 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (35482)

Czy to stan zapalny?

Mam prośbę: czy mogłabym prosić o interpretację moich wyników. Do lekarza idę pod koniec przyszłego tygodnia, a jestem ciekawa, czy wyniki są dobre. Mam 30 lat i jestem kobietą. WBC 8,3 х10 ^3 /uL; LYMPH 2.3074; MXD 1.0624; NEUT 4.9302;... Mam prośbę: czy mogłabym prosić o interpretację moich wyników. Do lekarza idę pod koniec przyszłego tygodnia, a jestem ciekawa, czy wyniki są dobre. Mam 30 lat i jestem kobietą. WBC 8,3 х10 ^3 /uL; LYMPH 2.3074; MXD 1.0624; NEUT 4.9302; RBC 4.70 х10 ^6 /uL ; HGB 14.9 g/dL; HCT 42.7 %; MCV 90.9 fL; MCH 31.7 pg; MCHC 34.9 g/dL; RDW-CV 13.1%; PLT 271 х10 ^3 /uL; PDW 19.2fL; MPV 12.3 fL; P-LCR 43.6%, Granulocyty podzielone 50, kwasochłonne 1; zasadochłonne 1; Limfocyty 47; Monocyty 1. Wynik CRP 0,5 mg/L. Czy one są dobre, czy nie mam za dużo limfocytów? Czy nie mam jakiegoś stanu zapalnego? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! W chwili obecnej nie ma powodu do niepokoju jeśli chodzi o liczbę limfocytów, ponieważ w zależności od źródła górna granica dla ich ilości wynosi od 40 do 50%. Przedstawione wyniki nie budzą podejrzenia istnienia stanu zapalnego -...

Szanowna Pani!

W chwili obecnej nie ma powodu do niepokoju jeśli chodzi o liczbę limfocytów, ponieważ w zależności od źródła górna granica dla ich ilości wynosi od 40 do 50%.

Przedstawione wyniki nie budzą podejrzenia istnienia stanu zapalnego - CRP oraz liczba leukocytów mieszczą się w normach. Proszę jednak pamietać, że nie leczy się wyników badań, lecz pacjenta, więc jeśli ma Pani niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza.

Nieco podwyższona jest średnia objętość płytek krwi MPV. Nie musi być to niepokojące, ale należy obserwować ten parametr. Warto wykonywać rozmaz ręczny krwi z prośbą o zwrócenie uwagi na obecność płytek olbrzymich lub agregatów płytek krwi. Te pierwsze, jeśli występują, nie powinny przekraczać 30%. Te drugie nie świadczą o powiększeniu objętości płytek, ale mogą świadczyć o ich uszkodzeniu. Agregaty mogą powstać również w próbce i nie wiązać się z patologia.

Pozostałe wyniki są prawidłowe.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Prawidłowa waga ciała przy wzroście 165 cm

Mam problem, bo nie wiem, czy nie jestem za gruba. Jestem dziewczyną, mam 13 lat, 165 cm wzrostu i ważę ok. 63 kg. Czy jestem za gruba? Nikt mi nigdy nie mówił, że jestem, ale mi się wydaję, że mogłabym... Mam problem, bo nie wiem, czy nie jestem za gruba. Jestem dziewczyną, mam 13 lat, 165 cm wzrostu i ważę ok. 63 kg. Czy jestem za gruba? Nikt mi nigdy nie mówił, że jestem, ale mi się wydaję, że mogłabym trochę schudnąć. Chciałabym mieć płaski brzuch i chudsze nogi. Mam aż 52 cm w najgrubszym miejscu uda. Co mam robić, żeby chociaż trochę schudnąć? Nikt mi nie chce pomóc, moja mama mówi, że nie powinnam się w takim wieku odchudzać i że wcale nie jestem gruba. Pomocy!
Redakcja abcZdrowie
Witam! Twoje BMI wynosi 23,16. Na siatce centylowej oznacza to równo granicę 90 centyla, od którego rozpoznaje się nadwagę. Jesteś na skraju tej linii. Może to wynikać np. z ciężkiej budowy ciała, czy większego umięśnienia - niekoniecznie ze zbyt dużej...

Witam!

Twoje BMI wynosi 23,16. Na siatce centylowej oznacza to równo granicę 90 centyla, od którego rozpoznaje się nadwagę. Jesteś na skraju tej linii. Może to wynikać np. z ciężkiej budowy ciała, czy większego umięśnienia - niekoniecznie ze zbyt dużej zawartości tkanki tłuszczowej. Wystarczy, że wyeliminujesz z diety fast foody i słodycze oraz kolorowe napoje gazowane. Poza tym przeznaczaj codziennie 30 minut na aktywność fizyczną.

Pozdrawiam

Tabletki antykoncepcyjne i ich skuteczność

Mam 18 lat. Do ginekologa zgłosiłam się z powodu występowania plamień pomiędzy miesiączkami. Przypuszczam, że było to spowodowane stresem oraz sporym spadkiem wagi. Lekarka przepisała mi tabletki antykoncepcyjne na uregulowanie okresu, zapobiegają one także ciąży, jednak nie mam do...

Mam 18 lat. Do ginekologa zgłosiłam się z powodu występowania plamień pomiędzy miesiączkami. Przypuszczam, że było to spowodowane stresem oraz sporym spadkiem wagi. Lekarka przepisała mi tabletki antykoncepcyjne na uregulowanie okresu, zapobiegają one także ciąży, jednak nie mam do nich 100% pewności, bo nigdy nie brałam tego typu lekow. Pierwszą tabletkę wzięłam 29 września, w 3 dniu cyklu, kolejnej miesiączki dostałam 24 października i wtedy przyjełam pierwszą tabletkę z kolejnego opakowania, więc przerwa pomiędzy opakowaniami trwała 4 dni. Nie wiem, czy wszystko dobrze robię, chciałabym bez żadnych obaw cieszyć się z każdego zbliżenia z moim chlopakiem. Dziękuje;)

Redakcja abcZdrowie
Witam! Niestety, nie stosuje Pani dobrze tabletek antykoncepcyjnych. Dlaczego nie przeczytała Pani ulotki dołączonej do opakowania tabletek? Tam jest mnóstwo informacji na temat leku, działań niepożądanych i sposobu stosowania! Nie można zażywać leku nie czytając ulotki - to nierozsądne! W...

Witam!

Niestety, nie stosuje Pani dobrze tabletek antykoncepcyjnych. Dlaczego nie przeczytała Pani ulotki dołączonej do opakowania tabletek? Tam jest mnóstwo informacji na temat leku, działań niepożądanych i sposobu stosowania! Nie można zażywać leku nie czytając ulotki - to nierozsądne!

W pierwszym cyklu stosowania, przyjmowanie leku należy rozpocząć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego - a nie w trzecim! Jeśli rozpocznie pani opakowanie później niż w pierwszym dniu, to skuteczność tabletek nie jest zachowana!!!!!! Następnie należy przyjmować jedną tabletkę raz na dobę, popijając wodą, o tej samej porze dnia przez 21 dni, a potem nie zażywać tabletek przez 7 dni. W okresie nieprzyjmowania leku, zwykle po 2 do 4 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki, powinno nastąpić krwawienie. Po zakończeniu tego 7-dniowego okresu należy rozpocząć nowe opakowanie, nawet gdyby krwawienie nie wystąpiło lub nie zakończyło się. 

W razie wątpliwości proszę porozmawiać ze swoim lekarzem!
Pozdrawiam!

Wyniki 16-latki - interpretacja

Witam bardzo serdecznie i gorąco. Proszę o interpretację wyników mojej córki. Ma ona 16 lat. WBC 6,0, RBC 4,42, HGB 13,0, HCT 38,4, MCU 86,9, MCH 29,4, MCHC 33,9, PLT 265, GLUKOZA W OSOCZU 86, TSH 1,79, FT4 1,03, FT3 3,3.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Zwracając się z prośba o interpretację wyników badań, warto podawać jednostki, w jakich poszczególne parametry mierzone były przez laboratorium. Niektóre z nich mogą być podawane w róznych jednostkach, zależnie od miejsca wykonywania badania. Informacja taka jest bardzo istotna....

Szanowna Pani!

Zwracając się z prośba o interpretację wyników badań, warto podawać jednostki, w jakich poszczególne parametry mierzone były przez laboratorium. Niektóre z nich mogą być podawane w róznych jednostkach, zależnie od miejsca wykonywania badania. Informacja taka jest bardzo istotna.

Jedynym parametrem, do którego mogą być wątpliwości jest FT4. Wynik mieści się w normie, jeśli podany został w ng/dl.

Pozostałe wyniki są prawidłowe.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Jaka jest szansa, że mogę być w ciąży?

Witam. Mam mały problem. Około pół roku temu stwierdzono u mnie PCOS i od tamtej pory biorę tabletki. W sobotę uprawiałam seks bez zabezpieczenia, a to był pierwszy dzień brania kolejnego listka. Dziś, czyli w środę, spóźniłam się z zażyciem... Witam. Mam mały problem. Około pół roku temu stwierdzono u mnie PCOS i od tamtej pory biorę tabletki. W sobotę uprawiałam seks bez zabezpieczenia, a to był pierwszy dzień brania kolejnego listka. Dziś, czyli w środę, spóźniłam się z zażyciem tabketki ok. 13-14 godzin i jest to 5. dzień pierwszego tygodnia. Biorąc pod uwagę PCOS, jak duża jest szansa zajścia w ciąże?
Redakcja abcZdrowie
Witam! PCOS utrudnia znacznie poczęcie dziecka, ale nie jest przecież tak, że kobiety z PCOS na pewno nie mogą zajść w ciążę. Wszystko się może zdarzyć i dlatego nie jestem w stanie dokładnie odpowiedzieć na Pani pytanie! Proszę do...

Witam!

PCOS utrudnia znacznie poczęcie dziecka, ale nie jest przecież tak, że kobiety z PCOS na pewno nie mogą zajść w ciążę. Wszystko się może zdarzyć i dlatego nie jestem w stanie dokładnie odpowiedzieć na Pani pytanie! Proszę do końca cyklu stosować dodatkowe zabezpieczenie. O ile zastosuje się Pani do tej rady, z dużym prawdopodobieństwem nie będzie powodów do obaw.

Pozdrawiam!

Zapomniałam przyjąć dwie pigułki - jak teraz kontynuować ich zażywanie?

Witam! Mam 29 lat i troszkę pogubiłam się w pigułkach. Od 5 miesięcy przyjmuję pigułki i podczas ostatniego opakowania, w końcówce drugiego tygodnia, zapomniałam wziąć dwóch tabletek (wtorek, środa), a zorientowałam się we czwartek. Koleżanka poradziła mi, abym we czwartek...

Witam! Mam 29 lat i troszkę pogubiłam się w pigułkach. Od 5 miesięcy przyjmuję pigułki i podczas ostatniego opakowania, w końcówce drugiego tygodnia, zapomniałam wziąć dwóch tabletek (wtorek, środa), a zorientowałam się we czwartek. Koleżanka poradziła mi, abym we czwartek wzięła tabletki z wtorku i środy, a w piątek z czwartku i piątku. Zrobiłam tak jak mi poradziła, ale niestety mimo wszystko dostałam miesiączkę. Zaprzestałam brania tabletek w dniu dostania miesiączki. Teraz jestem po miesiączce i chciałabym dalej przyjmować pigułki, nie ze względu na ochronę przed zajściem w ciążę, lecz ze względu na cerę, ponieważ mam takie zalecenie od dermatologa (bardzo pomaga). Moje pytanie jest takie, czy mogę zacząć teraz brać pigułki, mimo tego, że nie mam miesiączki? Bardzo mi na tym zależy. I co zrobić w trakcie, aby za miesiąc wyregulować ochronę przed zajściem w ciążę? Czy jak skończę opakowanie i dostanę miesiączkę, to w jej pierwszym dniu zacząć następne opakowanie? Bardzo proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie
Witam! Nie pochwalam stosowania tabletek antykoncepcyjnych niezgodnie z proponowanym przez producenta schematem. W takiej sytuacji trudno przewidzieć działanie hormonów na organizm kobiety. Proponowałabym, aby poczekała Pani na ponowną miesiączkę i rozpoczęła nowe opakowanie w pierwszy dzień jej stosowania. Pani koleżanka...

Witam!

Nie pochwalam stosowania tabletek antykoncepcyjnych niezgodnie z proponowanym przez producenta schematem. W takiej sytuacji trudno przewidzieć działanie hormonów na organizm kobiety. Proponowałabym, aby poczekała Pani na ponowną miesiączkę i rozpoczęła nowe opakowanie w pierwszy dzień jej stosowania. Pani koleżanka nie poradziła Pani dobrze. Następnym razem warto przeczytać ulotkę dołączoną do tabletek - na pewno jest tam napisane, co należy zrobić, gdy się zapomni wziąć pigułkę... Jeśli tak bardzo i rozpaczliwie zależy Pani na dobrym stanie cery, może Pani rozpocząć opakowanie przed miesiączką, jednak nie liczyłabym na skuteczną antykoncepcję w tym cyklu. Może Pani zażyć całe opakowanie (zabezpieczając się dodatkowo np. prezerwatywą przez cały ten cykl), zrobić 7 dni przerwy i rozpocząć nowe opakowanie i nowy cykl - i dopiero w tym drugim cyklu może Pani liczyć na pełną ochronę przed ciążą.

Pozdrawiam!

Antykoncepcja hormonalna a nowotwór piersi

Witam! Mam 19 lat i chciałabym zacząć stosować ten rodzaj antykoncepcji. Uzanałam, że będzie dla mnie najwygodniejszy. Jednak pojawia się pewien problem. Moja mama zachorowała na raka piersi o podłożu hormonalnym i prawdopodobnie jestem w grupie ryzyka. Czy stosowanie antykoncepcji...

Witam! Mam 19 lat i chciałabym zacząć stosować ten rodzaj antykoncepcji. Uzanałam, że będzie dla mnie najwygodniejszy. Jednak pojawia się pewien problem. Moja mama zachorowała na raka piersi o podłożu hormonalnym i prawdopodobnie jestem w grupie ryzyka. Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zwiększyć to ryzyko? Chciałabym zacząć brać tabletki nie tylko z powodu wygody podczas aktów seksualnych, ale też z powodu silnych bólów brzucha podczas miesiączki i owulacji. Czekam na odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcji (tabletki, krążki dopochwowe, plastry) sprzyja rozwojowi raka piersi. Jeśli u  Pani matki rozwinął się rak piersi, to w porównaniu do reszty populacji ma Pani większe ryzyko zachorowania na ten nowotwór (zwłaszcza, jeśli mama...

Witam!

Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcji (tabletki, krążki dopochwowe, plastry) sprzyja rozwojowi raka piersi. Jeśli u  Pani matki rozwinął się rak piersi, to w porównaniu do reszty populacji ma Pani większe ryzyko zachorowania na ten nowotwór (zwłaszcza, jeśli mama zachorowała młodo - przed 40. rokiem życia). Gdy zacznie Pani stosować tabletki antykoncepcyjne, to ryzyko jeszcze wzrośnie! Musi Pani sama podjąć decyzję... Zalecam Pani samodzielne badanie piersi co miesiąc i badanie przez lekarza podczas wizyt (piersi może badać nie tylko ginekolog, ale także lekarz rodzinny, internista...).

Pozdrawiam!

Podstawowe badanie ogólne krwi

WBC 5.5 x10do3, RBC 4.63X10 do 6, HGB 12.8 g/d, HCT 38.1 %, MCV - 82.3 f, MCH 27.6 pg, MCHC 33.6 g/d, PLT 214X10do3, LYMPH% 32.9%, MXD% 10.7%, NEUT% 56.4 %, LYMPH# 1.8X10 do 3, MXD# 0.6x10 do 3,... WBC 5.5 x10do3, RBC 4.63X10 do 6, HGB 12.8 g/d, HCT 38.1 %, MCV - 82.3 f, MCH 27.6 pg, MCHC 33.6 g/d, PLT 214X10do3, LYMPH% 32.9%, MXD% 10.7%, NEUT% 56.4 %, LYMPH# 1.8X10 do 3, MXD# 0.6x10 do 3, NEUT# 3.1X10 do 3, RDW- CV 12.9%, PDW 13.6 f, MPV 10.8 f, P- LCR 33.2%. Bardzo proszę o interpretację przeprowadzonych badań. Z góry dziękuję.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Przedstawione w pytaniu wyniki są prawidłowe. Pozdrawiam serdecznie
Dotyczy: Badanie krwi

Jak długo mogą trwać bóle po założeniu spirali?

Mam 25 lat i jedno dziecko. Póki co nie planuję więcej dzieci, więc w ubiegłym tygodniu, w czwartek, miałam założoną spiralę. Mam lekkie bóle podbrzusza (podobne bóle jak przy miesiączce) i miałam również plamienie, które ustąpiło w niedzielę. Zastanawiam...

Mam 25 lat i jedno dziecko. Póki co nie planuję więcej dzieci, więc w ubiegłym tygodniu, w czwartek, miałam założoną spiralę. Mam lekkie bóle podbrzusza (podobne bóle jak przy miesiączce) i miałam również plamienie, które ustąpiło w niedzielę. Zastanawiam się, czy to normalne (zdaję sobie sprawę, że każdy organizm reaguje inaczej), że takie bóle występują. A może jest to związane ze złym założeniem? Może organizm musi się przyzwyczaić??? Czy takie bóle towarzyszą tylko na poczatku, czy może przez cały czas noszenia spirali? Mam spiralę na 10 lat - byłam trochę zdziwiona, bo słyszałam o spiralach na 3 i 5 lat. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Bóle brzucha, obok krwawień, to najczęstsze skutki uboczne stosowania wkładek wewnątrzmacicznych. Nie musi to być związane z nieprawidłowym założeniem spirali, jednak jeśli jest Pani zaniepokojona, warto udać się do ginekologa na wizytę. Powyższe działania niepożądane występują najczęściej w czasie pierwszych miesięcy po założeniu systemu i w miarę upływu czasu przemijają.  Pozdrawiam!

Czy lekarz miał prawo mnie tak potraktować?

Dziś byłam u siebie w przychodni. Jak już kiedyś pisałam, borykam się z anemią i jedyne co ciągle mam przepisywane, to są to leki oraz ciągła morfologia. Owszem, ja to rozumiem, ale czy koniecznie to musi trwać aż od 2006... Dziś byłam u siebie w przychodni. Jak już kiedyś pisałam, borykam się z anemią i jedyne co ciągle mam przepisywane, to są to leki oraz ciągła morfologia. Owszem, ja to rozumiem, ale czy koniecznie to musi trwać aż od 2006 roku??? Jestem już tym zmęczona, ponieważ te tabletki nic nie dają, a lekarze chyba czekają aż sama znajdę tego przyczynę!!! Czy tak powinno być? A jeśli już pójdę do lekarza, to słyszę, że lekarz też jest zmęczony albo że on nie ma czasu na jakąś dłuższą rozmowę. Czy tak powinno być? Wydaje mi się, że nie... Przecież to nie ja studiowałam medycynę, tylko ten lekarz, do którego przychodzę po poradę. Czuję się coraz gorzej i nie mam ochoty czekać aż ci pseudolekarze coć wymyślą. Co powinnam zrobić w tej sprawie? Czy ktoś byłby w stanie mi coś poradzić??? Może ktoś również spotkał się z czymś podobnym?
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Jeśli jest Pani leczona z powodu niedokrwistości od 2006 roku i leczenie to nie przynosi poprawy, konieczne jest poszukiwanie przyczyny takiego stanu. Podstawą i punktem wyjścia jest zebranie dokładnego wywiadu lekarskiego (a więc rozmowa), badanie fizykalne, a na...

Szanowna Pani!

Jeśli jest Pani leczona z powodu niedokrwistości od 2006 roku i leczenie to nie przynosi poprawy, konieczne jest poszukiwanie przyczyny takiego stanu. Podstawą i punktem wyjścia jest zebranie dokładnego wywiadu lekarskiego (a więc rozmowa), badanie fizykalne, a na ich podstawie odpowiednie badania dodatkowe. Proszę pamietać, że jeśli opieka lekarska nie spełnia Pani oczekiwań, zawsze może Pani zmienić lekarza lub chociaż zasięgnąć opinii innego.

Pozdrawiam serdecznie

Patronaty