Anhedonia i całkowity zanik libido po zażywaniu amfetaminy

Czy anhedonię, poczucie obcości i totalny zanik libido po kilkumiesięcznym ciągu amfetaminowym da się w ogóle wyleczyć? Czy jest szansa, że będę się czuł jak dawniej?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Amfetamina należy do grupy psychostymulantów. Palenie amfetaminy lub podanie dożylne skutkuje tzw. kopem, czyli krótkotrwałym stanem euforii. Bycie na „haju” powoduje doustne lub donosowe zażycie narkotyku. W zależności od składników i ilości zanieczyszczeń amfetamina przyjmuje barwę od białej do ceglastej. Zanieczyszczona amfetamina ma kolor żółtawego proszku o zapachu jaj. Amfetamina przyjmowana przez narkomanów najczęściej ma postać bezwonnego proszku o gorzko-cierpkim smaku. Metabolizm i wydalanie narkotyku z organizmu przebiega dosyć powoli.

Somatyczne i psychiczne skutki zażywania amfetaminy są podobne do konsekwencji przyjmowania kokainy, jednak amfetamina ma mniejszy potencjał drgawkowy niż kokaina. Do powikłań ciągów amfetaminowych zalicza się: udary niedokrwienne, krwotoki mózgowe, uszkodzenie nerek i wątroby. Silne uzależnienie psychiczne od amfetaminy może prowadzić do myśli i prób samobójczych. Najczęściej obserwowane objawy psychopatologiczne u przewlekle przyjmujących amfetaminę, to: nieufność, ksobność, zaburzenia koncentracji uwagi i snu, słowotok, niepokój, lęk, anhedonia, stereotypie ruchowe. Zespół abstynencyjny występuje w okresie do 12 godzin od przyjęcia ostatniej dawki amfetaminy i przypomina nieco kokainowy zespół abstynencyjny. W okresie pierwszych 2-3 dni obserwuje się przygnębienie, małomówność, zmęczenie, drażliwość, wahania nastroju i patologiczną senność – czasem uzależniony budzi się tylko, by coś zjeść i załatwić potrzeby fizjologiczne.

Po kilku dniach objawy abstynencyjne mijają i utrzymuje się zwiększone łaknienie. Zażywanie amfetaminy grozi także zaburzeniami psychotycznymi. Mogą pojawić się poamfetaminowe zespoły urojeniowe przypominające schizofrenię, uczucie lęku, agresywność. Zdarzają się też psychozy z dominującymi w obrazie psychopatologicznym omamami cenestetycznymi (halucynoza pasożytnicza – wrażenie, że po skórze chodzą owady), które mogą prowadzić do samookaleczeń. Ponadto, amfetamina wywołuje spadek samokontroli, zespół depresyjny, wyczerpanie i niemożność osiągnięcia orgazmu przy jednoczesnym wzroście podniecenia seksualnego.

Więcej na temat uzależniania od amfetaminy można przeczytać pod poniższym linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-amfetaminy. Czy da się wyleczyć anhedonię, poczucie obcości i totalny brak libido po kilkumiesięcznym ciągu amfetaminowym? Można pozbyć się tych nieprzyjemnych dolegliwości, ale trzeba zacząć się leczyć. Potrzebny jest detoks – odtrucie organizmu, a następnie praca nad uniezależnieniem się od psychicznych efektów działania narkotyku. Na temat sposobów leczenia narkomanii można przeczytać tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/terapia-uzaleznien.

Pozdrawiam