Ataki płaczu, uczucie smutku i szybsze bicie serca podczas wybuchów złości

Witam. Mam 20 lat i ostatnio problemy ze sobą. Nic mnie nie cieszy cały czas chodzę smutna, zdołowana. Najchętniej bym cały dzień przeleżała w łóżku. Nie chcę mi się rano wstawać, po powrocie z zajęć nic mi się nie chcę. Dodatkowo ostatnio pojawiły się ataki płaczu i ataki złości. Jak ktoś coś powie coś nie tak, to zaraz wybucham złością. A jak chcę kontynuować to zamykam się w sobie. Podczas złości odczuwam ogromne bicie serca i uczucie ciężkości w żołądku. Czy powinnam się udać do specjalisty?

Dzień dobry!

Niekiedy tak burzliwe objawy i spadek nastroju jest reakcją adekwatną na równie burzliwe przeżycia, wydarzenia (np. żałoba po śmierci bliskiej osoby, kłótnie w rodzinie, rozstanie z partnerem, poczucie samotności, niepowodzenie w pracy lub na studiach) i gorszy czas w naszym życiu. Czy w ostatnim czasie (lub wcześniej, w Pani przeszłości, dzieciństwie) wydarzyło się coś lub działo się coś, co może być przyczyną pogorszenia Pani nastroju? Czy dostrzega Pani jakieś źródła swojego stanu? Zdarza się jednak również tak, że objawy depresji pojawiają się "znienacka". Nagle zaczynamy czuć ciężar i niemoc, których nie rozumiemy. Zdecydowanie warto porozmawiać z psychologiem lub psychoterapeutą (np. w Poradni Zdrowia Psychicznego, Centrum Interwencji Kryzysowej itp.), aby potwierdzić lub rozwiać podejrzenie depresji, wspólnie zastanowić się nad możliwymi przyczynami spadku nastroju i sposobach radzenia sobie z nim.

Pozdrawiam!

Witam
Mało Pani pisze jak to się zaczęło , czy wydarzyło się coś ,co wpłynęło na rozchwianie Pani równowagi. Dobrze by było skonsultować się ze specjalistą np psychologiem , który pomógłby Pani ustalić podłoże gorszego samopoczucia , przyczyny, wzmocniłby Pani samoocenę, pomógł zwiększyć energię do działania i zrozumieć i wylać złość , która pojawia się pewnie z jakichś przyczyn , które należałoby zrozumieć. Bliskie osoby, którym Pani ufa również mogą pomóc uporać się z trudnymi uczuciami, jeśli to trudne i ta nie do końca uświadomiona i nie wyrażona właściwie złość, może powodować takie wewnętrzne objawy , ale należy to skonsultować z lekarzem lub psychoterapeutą.
Pozdrawiam ciepło -Anna Ręklewska psychoterapeuta