Celiakia a badania genetyczne

Zrobiłam badania genetyczne w kierunku celiakii. Wyszły pozytywnie. Mam trójkę dzieci, które również chce przebadać. Czy takie badania refunduje NFZ, czy również muszę wykonać je prywatnie? Jaka jest ewentualnie droga postępowania, aby uzyskać badania na celiakię, oczywiście chodzi mi o badania genetyczne. Zastanawiam się w ogóle czy moje dzieci są w dużej grupie ryzyka zachorowań na celiakię? Jaka jest szansa, że moje dzieci zachorują? I jak postępować, by wykonać dzieciom badania na celiakię? Czy mogę to zrobić na NFZ z racji, że to dzieci i czy muszę mieć na to skierowanie od lekarza rodzinnego? Czy może jednak skuteczniejsze i szybsze będzie po prostu udanie się z dziećmi prywatnie żeby wykonać badania na celiakię? Nie wiem jakie wyjście będzie lepsze, proszę o poradę. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Po pierwsze: badanie DNA w kierunku celiakii jest tylko badaniem uzupełniającym właściwą diagnostykę, która polega na ocenie objawów, przeciwciał i wyniku gastroskopii. Trzeba pamiętać, że układ genów sprzyjający celiakii ma bardzo wiele osób zupełnie zdrowych, które nigdy nie zachorują i mają przez całe życie dobrą tolerancję glutenu. Stąd badanie to ma mała wartość w diagnostyce PRZEDobjawowej. Chyba że faktycznie u Pani potomstwa wyszedłby układ genów wykluczający celiakię...
Po drugie: jeśli podejrzewa Pani celiakię u dzieci, trzeba zacząć u nich od powyższych badań niegenetycznych; badań genetycznych w celiakii raczej nie wykonuje się do 18.r.ż.