Badania lipidogramu przy zdrowej diecie

witam!2 msiące temu robiłem lipidogram i wyszedł kiepsko-230 całkowity, HDL 130 , LDL 50, TD150(były w normie labor.) W czasie badania przyjmowałem kilka leków min baclofen, miligamma. Czy mogły mieć wpływ na wynik/?jestem osobą bardzo aktywną regularnie ćwicze na siłowni zdrowo jem, więc taki wynik dziwi.Chcę do diety włączyć olej lniany lub olej rzepakowy. Który będzie lepszy?jem płatki owsiane, warzywa, owoce. Dziennie jem ok 350 gr ww, 200gr białek, 70 gr t. Cwiczę na siłowni oraz biegam

Piotr Pilarski

Wymienione leki nie wpływają na lipidogram. Oby dwa oleje wymienione przez Pana są dobre gdyż zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Można zastanowić się nad wprowadzeniem statyny ale w Pana wieku wątpię aby była taka konieczność.

Pozdrawiam.

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Ma Pan bardzo dobre wyniki, cholesterol całkowity na takim poziomie to norma (choć na kartce z laboratorium jest napisane cos innego). Każdy chciałby taki HDL. Polecam olej lniany, ale jeżeli chodzi panu o dostarczenie kwasów omega-3 to najlepszym źródłem jest tran.
Pozdrawiam