Czy oleje rafinowane są zdrowe?

Czy oleje rafinowane sa zdrowe? Czy jest w nich mniej witamin i mniej wielonienasyconych kwasow tluszczowych niz w olejach zimnotloczonych?

Witam,
oleje rafinowane, poddawane są wysokiej temperaturze tłoczenia, która zmienia skład oleju, pozbawiając go wartościowych składników, przede wszystkim nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega- 3 oraz omega -6). Na surowo zalecane jest stosowanie olejów tłoczonych na zimno, jednak należy pamiętać, że większość z nich nie nadaje się do obróbki termicznej ( np. smażenia). Warto samodzielnie sprawdzić w domu, czy zakupiony olej nadaje się do podgrzewania (jeśli olej po podgrzaniu na patelni zacznie dymić, oznacza to, że można go używać tylko na zimno.

Pozdrawiam,
Magdalena Borowiec

Witam, najwięcej wartości odżywczych posiadają oleje tłoczone na zimo. Polecam oleje tj. oliwa z oliwek i olej rzepakowy- źródło kwasów tłuszczowych jednonienasyconych.

Po wskazówki i przepisy dietetyczne zapraszam również na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska