Badania profilaktyczne w kierunku raka trzustki
Witam, Mam 32 lata i strasznie boje sie zachorowania na raka trzustki. Robie usg co rok plus badania krwi. Jak jeszcze mozna ja kontrolowac i co jaki czas zeby w pore odkryc ze cos zaczyna sie dziac zlego? Jakie badania laboratoryjne moze rezonanse lub tomografia ?. Wiem ze to bardzo trudne w przypadku tego organu. U mnie w rofzinie nie bylo przypadku tego nowotworu.

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Piotr Pilarski
87 poziom zaufania
Witam serdecznie,
nie istnieje badanie przesiewowe, które można wykonywać w celu wcześniejszego wykrycia raka trzustki. U Pani wystąpienie tego nowotworu jest bardzo mało prawdopodobne jako u osoby młodej i nieobciążonej genetycznie. Warto unikać zachowań ryzykownych takich jak palenie papierosów, picie alkoholu oraz bierność fizyczna.
Pozdrawiam.