Badanie kontrolne zębów i powstrzymanie rozwoju próchnicy

Dziś podczas wizyty Pani naliczyła u mnie 13 zębów z próchnicą, mimo że w zeszłym roku podczas kontroli u innego stomatologa do obserwacji miałam tylko jedną plamkę. Ta dentystka twierdzi, że nie możliwe by te ubytki powstały w rok... Zastanawiam się czy obecna dentystka nie zinterpretowała bruzd które mam od zawsze jako próchnicy? Podczas kontroli używała tylko lusterka. Powiedziała, że na spokojnie będziemy to naprawiać,jak zapobiec dalszemu rozwojowi próchnicy w tych 13 już chorych zębach?

Dokładna diagnostyka powinna być przeprowadzona po higienizacji i w powiększeniu (lupy, mikroskop). Po takiej ocenie będzie można przygotować plan leczenia i nie ma możliwości błędnej interpretacji bruzd.

Witam serdecznie,
Jest możliwe, choć raczej mało prawdopodobne powstanie takiej ilości próchnicy w tak krótkim czasie. W przypadku takiej rozbieżności, warto poprosić stomatologa, aby pokazał nam te ubytki (w lusterku, na zdjęciach aparatem, na obrazie z kamery wewnątrzustnej lub na zdjęciach RTG).
Ważne, aby przegląd odbywał się w lupach lub mikroskopie - dzięki temu badanie jest znacznie dokładniejsze i jest się w stanie wykryć próchnicę we wcześniejszym stadium. W przypadku niektórych zębów, konieczna może być higienizacja do właściwej oceny.