Badanie poziomu witaminy D3 ze względu na ból kolana

Witam, dostałam skierowanie na badanie poziomu witaminy D3, ze względu na ból kolana. Wynik 24 ng/ml. Dodam, że codziennie jem gotowane tłuste ryby morskie, dlatego dziwi mnie ten wynik. Czy powinnam przyjmować jakieś suplementy? Czy taki poziom witaminy D3 może mieć jakiś związek z bólem kolana?

Witam,
Dolegliwości bólowe stawu kolanowego nie wynikają z zaburzonego poziomu witaminy D3, a z patologii stawu. Sugeruje kontrole u ortopedy celem diagnostyki i leczenia.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak Specjalista w Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Niestety dieta ma niewielkie znaczenie na wysycenie organizmu witaminą D. Witamina ta pochodzi głównie z syntezy w skórze podczas ekspozycji na słońce. Potrzeba przebywać na słońcu ok. 15 minut codziennie z odsłoniętymi ramionami i nogami aby sobie taką dawkę zapewnić. Jedzenie nawet dużej ilości ryb nie zapewni odpowiedniej dawki witaminy D. Wskazana jest jej suplementacja choć wątpię, by tu sam niedobór witaminy D był przyczyną bólu kolana.