Bezsenność a leki przeciwwirusowe

Od wielu lat cierpię na bezsenność. Lekarz psychiatra przepisywał mi leki, po których spałam raz lepiej raz gorzej. W ostatnim roku było już prawie znośnie, kiedy dowiedziałam się, że mam hcv. Znów zaczęły się moje problemy, teraz biorę lek przeciwdepresyjny 3 tabletki i 2 neuroleptyk na noc, niestety nie mogę wcale zasnąć. Oprócz tego zaczęłam terapię i biorę kurację przeciwwirusową. Jestem skrajnie wykończona, rozdygotana, nie mam wcale ochoty na nic. Po pierwszym zastrzyku nie mogłam spać, ale po następnym już było lepiej. Niestety teraz po czwartym jest gorzej, nawet tabletka leku nasennego powoduje, że zasypiam ok.5 rano. Nie wiem co mam robić, czy przerwać terapie (w ulotce leku przeciwwirusowego pisze o bezsenności). Czy jest jeszcze coś, co mi pomoże? Proszę o pomoc

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Leki przeciwwirusowe mogą wpływać niekorzystnie na sen i nastrój jako objaw uboczny terapii. Decyzję o kontynuowaniu lub zakończeniu leczenia tym preparatem powinna Pani podjąć wspólnie z lekarzem prowadzącym leczenie- rozważyć wszystkie za i przeciw. Istnieje kilka możliwości skutecznego leczenia bezsenności- psychiatra może przepisać Pani np. leki z grupy benzodiazepin oraz inne leki przeciwdepresyjne lub neuroleptyki o dodatkowym działaniu nasennym w adekwatnej dawce. Z pewnością do rozważenia jest kilka opcji terapeutycznych. Szczegółowe zalecenia na ten temat przekraczają jednak możliwości tego serwisu. Psychiatra powinien również wziąć pod uwagę ewentualny wpływ zaburzeń czynności wątroby na metabolizm stosowanych leków.

Serdecznie pozdrawiam