Jak długo można przyjmować neuroleptyk w celu nasennym?

Mam takie pytanie, moja mama od jakiś 5 lat przyjmuje preparat lewomepromazyny. Chciałabym się dowiedzieć, jak długo można przyjmować ten lek. Moja mama znowu od dłuższego nie może spać, chociaż lekarz psychiatra zwiększył dawkę leku z 2 tabletek na 3 tabletki.

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

Stosowany przez Pani Mamę preparat należy do słabych neuroleptyków. Leki z tej grupy nie mają działania uzależniającego, dlatego też nie ma konkretnych ograniczeń czasowych odnośnie ich stosowania. Nie wiem, z jakich wskazań pacjentka przyjmuje lek. Jeżeli lek jest przepisywany tylko w celu nasennym, należy zastanowić się przede wszystkim nad przyczyną bezsenności. Jedną z częstych przyczyn przewlekłej bezsenności jest depresja. Wówczas dobre efekty można uzyskać stosując lek przeciwdepresyjny o dodatkowym działaniu nasennym. Obecnie dostępnych jest kilka preparatów nowej generacji, które wyróżnia dodatkowe korzystne działanie na sen. Neuroleptyki, zwłaszcza pochodne fenotiazyny są obarczone ryzykiem wielu działań ubocznych: u osób w podeszłym wieku wywierają niekorzystny wpływ na układ krążenia, wzrok, mogą powodować upadki, omdlenia i uszkodzenie wątroby. Ryzyko rośnie ze wzrostem dawki leku. Tego typu preparaty powinien przepisywać lekarz psychiatra.