Białko serwatkowe w wieku 15 lat

Witam, Syn trenuje na siłowni i chodzi na tajski boks. Trudno mu utrzymać dietę, więc kupił sobie białko serwatkowe. Ma 15 lat. Czy w jego wieku to bezpieczne brać takie suplementy ? Czy nie przekroczy on dziennej zalecanej dawki białka ? Z góry dziękuję.

Szanowna Pani,

zarówno wiek syna jak i podejście do suplementacji nie jest odpowiednie. Otóż samo suplementowanie ma sens, kiedy jest UZUPEŁNIENIEM właściwego zywienia. Nie może być jego zamiennikiem! Przy nadkonsumpcji białka, zwłaszcza w postaci preparatu i niedoborze innych ważnych elementów (węglowodanów, witamin) syn nie tylko nie osiągnie maksimum swoich możliwości ale może się też nabawić szeregu niedoborów żywieniowych wpływających ujemnie na dalszy rozwój fizyczny i umysłowy.
Zachęcam do skontaktowania się z dietetykiem, który wytłumaczy synowi wpływ poszczegolnych elementów żywienia i suplementów na osiągi sportowe i funkcjonowanie całego ciała.

Pozdrawiam, Justyna Siwiela

Dzień dobry,

Syn nie powinien stosować diety wysokobiałkowej w tak młodym wieku, gdyż może doprowadzić do niewydolności nerek i wątroby, a także zakwaszenia organizmu.

Dieta sportowca to przede wszystkim odpowiednia ilość kalorii oraz antyoksydantów.
Przy złym stosunku białek, tłuszczów i węglowodanów, można zaszkodzić zdrowiu.
Mięśnie będą zbudowane, ale nie będą wytrzymałe ( nie odporne na duży wysiłek).

Witam
lepiej będzie jak białko dostarczać będzie bezpośrednio z pożywienia. Wszystko co naturalne jest o wiele bardziej korzystne dla organizmu szczególnie młodego. Kluczem do odpowiedniej wagi, świetnego samopoczucia i wyników w sporcie jest odpowiednia dieta. Należy się udać do dietetyka i poprosić go o ułożenie diety indywidualnej , dopasowanej bezpośrednio do potrzeb syna. Niestety ustalanie diety na podstawie informacji dostarczonej przez Pana byłoby nieodpowiedzialne z mojej strony.
pozdrawiam