Boję się, że będę musiała się wypróżnić wtedy, kiedy nie będę miała takiej okazji

witam. mam dość specyficzny problem. boję się ,ze będę musiała się wypróżnić w sytuacji kiedy nie będę miała takiej okazji. np. podczas egzaminu czy na jakieś uroczystości. zaczynam odczuwać lęk, potem coraz bardziej się denerwuję , zaczyna boleć mnie podbrzusze i naprawdę muszę skorzystać z toalety. zdarzają się dni, kiedy taka sytuacja powtarza się kilkakrotnie. poza tym dziwnie by to wyglądało jakbym co chwilę wychodziła do toalety ,dlatego się powstrzymuję ,więc jest jeszcze gorzej. nieraz przed wyjściem z domu potrafię wejść do łazienki kilka razy i spędzić tam kilkanaście minut. wolę się upewnić, uspokoić ,aby strach nie wrócił. jeśli chodzi o jedzenie,to dobrze się odżywiam, nie mam nadwagi czy problemów z jelitami. problem leży w głowie, ale nie wiem jak sobie z nim poradzić.

Dzień dobry,
Doradzałabym wizytę konsultacyjną u psychologa psychoterapeuty, gdyż najprawdopodobniej potrzebuje Pani terapii. Podejrzewam, że może to być tzw. nerwica żołądka w której silna potrzeba wypróżnienia pojawia się w stresujących sytuacjach. Ewentualnie jeśli nie ma Pani wyraźnych dolegliwości ze stron układu pokarmowego a tylko lęk przed brakiem możliwości wypróżnienia mogą to być objawy przypominające swym mechanizmem nerwicę żołądka. Polecam psychoterapię poznawczo-behawioralną, która koncentruje się bezpośrednio na usunięciu objawu. Mam nadzieję, że ta przykra dolegliwość będzie stawała się coraz słabsza.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/