Ból głowy podczas brania kroplówki a zażycie ketonalu

Niedawno byłam świadkiem sytuacji (udzielałam pierwszej pomocy). Kobieta podczas brania kroplówki, bardzo bolała ją głowa (była na czczo do tomografii komputerowej) i panie podały jej ketonal. Po tym chwilę póżniej zrobiła się czerwona jak burak, brakło jej powietrza, nie była w stanie nic powiedzieć. Zawołałam lekarkę. Czy to mógł być wstrząs z leku? Proszę o szybką odpowiedż
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Tak, mogła wystąpić ostra reakcja alergiczna.
Zawsze przed podaniem jakiegoś leku należy upewnić się czy pacjent nie ma nadwrażliwości na dany farmaceutyk.
Często pacjenci, wiedzą (na podstawie doświadczeń z przeszłości), że taka reakcja występuje po danym leku.
W przypadku tej pacjentki zalecałbym w przyszłości niestosowanie leku przeciwbólowego ketonal i stosował baczną obserwację pacjentki po podaniu innego leku z grupy NLPZów.