Brak apetytu i motywacji oraz senność u 50-latki z depresją

Witam! Od lat cierpie na depresje, ale tak zle jak obecnie, to jeszcze nie bylo nigdy. Od polowy stycznia biore leki antydepresyjne, cymbalta 60 mg. Poprawy jako takiej nie widze, jest mi ciezko wstac z lòzka, nie mam apetytu, nie wychodze tygodniami z domu, nie ubieram sie, caly czas szlafrok. Nie mam zadnej motywacji, wszystko mnie przerasta i przeraza. Stan beznadziejny. Mam mysli samobòjcze, ale nie robie planòw, bo nie mam sily. Spie po 12-13 godzin. Kiedy to sie skonczy?

Dzień dobry.

Opisywane przez Panią dolegliwości rzeczywiście wskazują na pogłębienie depresyjnych objawów. Niestety, leki same w sobie niewiele Pani pomogą, jeśli równolegle robi Pani wszystko, aby ów depresyjny stan utrzymać. Wychodzenie z dolegliwości wymaga również Pani aktywności, nawet, jeśli trudno się Pani "ogarnąć". Jeżeli rzeczywiście chce Pani sobie pomóc, proszę próbować wstawać z łóżka, ubierać się i pomimo wszystko wychodzić z domu, a przynajmniej przed dom - na krótki spacer.

Nadmieniam, że nawet zdrowe, młode i aktywne osoby po tygodniach siedzenia w domu, chodzenia w szlafroku, nie wychodzenia do ludzi oraz spania po 12-13 godzin poczują się chore, depresyjne i poczują utratę chęci do życia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Szanowna Pani, zaufała Pani lekom ale niestety to wlasnie psychiatrzy glowili sie nad tym co zrobic zeby pomoc swoim pacjentom i to oni trudza sie nad skutecznymi psychoterapiami.
Sprawa nie jest beznadziejna, wrecz bardziej nadziejna niz Pani to sobie wyobraza. Depresja nawraca, wywołuja ja nasze nieelastyczne sposoby reagowania i inrerpretowania sytuacji. Nieelastyczne przekonania o sobie i swiecie. prosze wrzucic wyszukiwarke terapeuta poznawczo behawioralny plus Pani miasto albo wejsc na strone www.pttpb.pl i wejsc w zakladke terapeuci licencjonowani i poszukac sobie kogos blisko Pani, zadzwonic i sie umowic.
Wiem, ze bedzie Pani zadowolona.
Zycze podjecia decyzji o wykonaniu telefonu.
Juz dosc sie Pani nameczyla.
Pozdrawiam serdecznie!

Witam,
warto ponownie skontaktować się z lekarzem, który przepisał leki, nie każdy lek działa tak samo na każdą osobę, bywa, ze leczenie trzeba nieco zmodyfikować i właściwe ustalenie leczenia może zając trochę czasu. Rozumiem, ze jest to dla Pani bardzo ciężki okres, ze obecny depresji jest cięższy niż poprzednie, co może nie napawać nadzieją, ale proszę wierzyć, ze jest to normalne, tak się po prostu może zdarzyć. Najlepsze co może Pani zrobić to w pierwszej kolejności zgłosić się się lekarza, opowiedzieć szczerze i bez obaw o wszystkim co się dzieje, być może potrzebna będzie modyfikacja leczenia. Choć depresja jest niestety chorobą z tendencją do nawrotów i zaostrzania się, warto zastanowić się co może być powodem tego, ze ten epizod jest cięższy niż dotychczasowe, to pozwoli na bardziej adekwatne leczenie, a przyczyn może być wiele. Często w leczeniu depresji zaleca się dodatkowo psychoterapię, ale decyzję odnośnie jej podjęcia pozostawiam Pani i pani lekarzowi prowadzącemu, w pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić przyczyny Pani obecnego stanu