Brak apetytu i problemy ze snem

W tym roku skończę 19 lat. Od kilku miesięcy nie najlepiej się czuję, ale ostatnio się to pogorszyło: zacząłem bardzo mało jeść: prawie każde moje drugie śniadanie ląduje w koszu na śmieci, obiadów też nie dojadam albo kłamię rodzicom, że jadłem w szkole, bo nie mam na nic apetytu i nie chce odpowiadać na pytania typu "co się z Tobą dzieje?". W nocy w ogóle się nie wysypiam, a od kilku dni budzę się po kilka razy w nocy, czuję też nieraz taki ciężar w klatce piersiowej (nawet nie wiem, jak to dokładnie opisać), nic mi się nie chce (za 2 miesiące mam maturę, a jeszcze nic się nie uczyłem, bo nie mam chęci) i to właśnie o maturę i studia najczęściej się kłócę z rodzicami.

Znaczenie ma chyba jeszcze jeden fakt - z jakiś miesiąc temu poznałem 2 znajomych, z którymi świetnie się dogaduję i myślę, że jest to moja pierwsza prawdziwa przyjaźń, jednak rodzicom bardzo nie podoba się ta znajomość, bo uważają że teraz powinienem się uczyć do matury, a nie spotykać ze znajomymi co chwilę, a właśnie to przy nich czuję się lepiej. Proszę o pomoc, bo dłużej tak nie wytrzymam!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Objawy takie jak przeciążenie, utrata apetytu, problemy ze snem, smutek, spadek nastroju i chęci do działania mogą być przejawami depresji. Taka reakcja organizmu jest następstwem trudnej i niestabilnej sytuacji w Twoim życiu - konfliktu z rodzicami, odczuwanej przez Ciebie presji (dążysz do kontaktów z przyjaciółmi, oni naciskają na ich ograniczenie etc.), poczucia zbliżającej się matury, końca szkoły oraz być może oporu czy obawy wobec konieczności rozpoczęcia studiów.

To trudny moment dla wielu osób w Twoim wieku, jeśli z jakichś powodów trudno Ci się zmotywować do nauki, to tym bardziej może się to przejawiać w postaci zaburzeń depresyjnych. Co wobec tego? Proponowałabym Ci przyjrzeć się bliżej temu, co się dzieje w Tobie, dlaczego trudno Ci się zająć nauką, w jaki sposób rozmawiać z rodzicami, aby uniknąć kłótni i porozumieć się w kwestii nauki oraz spotkań ze znajomymi. Warto, abyś udał się z tym problemem do psychologa. każde objawy związane z depresją wymagają konsultacji ze specjalistą i podjęcia leczenia - to nie musi oznaczać brania leków, ale na przykład spotkań z psychologiem, który pomoże Ci wyjść z tej sytuacji.

Spójrz na tę sytuację jak na pewien etap, proces w rozwoju. Jak na sygnał od swojego organizmu, że coś dzieje się gorzej niż powinno i że warto to skorygować (np. relacja z rodzicami, wybór własnej drogi w życiu).

Spróbuj również znaleźć każdego dnia trochę czasu na wysiłek fizyczny, sport oraz inne formy odreagowania napięcia. Bardzo ważne jest, abyś ograniczył stres i mu przeciwdziałał. Np. poprzez wspomnianą już aktywność fizyczną, lekką i pełnowartościową dietę, relaks.

Pozdrawiam Ciebie serdecznie i trzymam kciuki za pomyślne rozwiązanie trudności!