Problemy po rozstaniu się rodziców

Witam. Jestem piętnastoletnią dziewczyną, która od dłuższego czasu nie wie, co robić. Odkąd moi rodzice się rozstali około 3 lata temu, nie mogę sobie poradzić. Przez prawie rok miałam zaburzenia snu. Teraz doświadczam szybkich zmian nastrojów, potrafię się śmiać przez cały dzień, a po chwili, przez jedną przykrą sytuację, zalewam się łzami. Jestem rozkojarzona, mam problemy z nauką, dla porównania; kiedyś zapamiętanie 100 słówek z angielskiego zajmowało mi około 30 min, niestety, teraz tej samej ilości słówek muszę się uczyć czterokrotnie dłużej. Jestem drażliwa i często odczuwam kłucie w klatce piersiowej. Mam obsesję na punkcie swojego wyglądu, ponieważ tata zawsze wypominał mamie, że jest za gruba. Odnosząc się do tematu ojca, nie mam z nim kontaktu od prawie pół roku i nie ma dnia, w którym bym o nim nie myślała. Sama myśl o szkole budzi we mnie niechęć, przez chwilę myślę, że będę się uczyć, a chwilkę później zastanawiam się na co to, po co i czy kogoś w ogóle to obchodzi? Posiadam ciągle taką myśl, aby się odwodnić i zobaczyć, czy tacie na mnie zależy lub czy jakbym umarła, kto by się przejął i przyszedł na mój pogrzeb. Byłam wzorową uczennicą, teraz przez niechęć do nauki i rozkojarzenie nie radzę sobie i zaczynam wagarować, ponieważ nie chcę rozczarować zarówno mamy, jak i nauczycieli. Z odżywianiem się też mam dziwną sytuację. Jem, kiedy czuję się jak odludek, i szybko tyję, natomiast kiedy jestem szczęśliwa i przebywam z przyjaciółmi, nie mam apetytu, i tracę na wadze, lecz ostatnio przytyłam 2 kg w 2 tygodnie. Bardzo proszę o pomoc!

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
rozwód rodziców jest dla każdego dziecka bardzo trudnym doświadczeniem, z którym niełatwo poradzić sobie samemu. Rozumiem, że jest Ci bardzo ciężko w takiej sytuacji, dlatego powinnaś zadbać o siebie i swoje zdrowie. Szczerze zachęcam Cię do tego, żebyś porozmawiała z mamą o swoich problemach, powiedz jej, jak się czujesz i co myślisz. Z pewnością będzie starała Ci się pomóc i zapewni Ci wsparcie.
Możesz również skorzystać z pomocy pedagoga szkolnego lub zapisać się na wizytę do Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie uzyskasz fachową pomoc. Do poradni na pierwszą wizytę będziesz musiała przyjść z mamą. Dlatego warto wcześniej z nią porozmawiać o problemach, z jakim się borykasz.
Zastanawiam się z jakiego powodu nie masz kontaktu z tatą. Zrozumiałe jest to, że za nim tęsknisz, dlatego myślę, że warto byłoby się z nim spotkać, o ile to możliwe. Porozmawiaj również o tym z mamą, być może uda Wam się wspólnie rozwiązać ten problem.
Trzymam kciuki za Twoje powodzenie i pozdrawiam serdecznie