Rodzice nie rozmawiają, przyjaciółka mnie olewa - co robić?

Od pół roku moi rodzice ze sobą nie rozmawiają, nie śpią (tata śpi w innym pokoju), posiłki jem z tata, mama je osobno, mijamy się i nie rozmawiamy - nie mogę już na to patrzeć, to boli, nie potrafię o tym z nikim porozmawiać, wstydzę się tego co się dzieje w moim domu. Kilka razy przyszły mi na myśl myśli samobójcze, jestem w klasie maturalnej, od roku nie mam dobrego kontaktu z przyjaciółką, chciałabym żeby rodzice zaczęli ze sobą rozmawiać, żebyśmy byli rodziną tak jak kiedyś, a nie że jestem pomiędzy nimi. Z przyjaciółką nie mam kontaktu, często słyszę, że nie ma czasu, bo ma dużo nauki - nie wiem czy to prawda. Boję się, że jeśli ta sytuacja w domu jakoś się nie odwróci to posunę się do samobójstwa. Co mam robić?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Konflikty w rodzinie miedzy rodzicami szczególnie dotkliwie ranią ich dzieci. Dziecko, jako najsłabsze ogniwo systemu rodzinnego, jako pierwsze najbardziej boleśnie odczuwa zaburzone relacje w domu.Objawia się to przeważnie zaburzeniami zachowania, depresją, nerwicą.
Właśnie coś takiego Ciebie spotkało i nic dziwnego, że reagujesz  wielkim przygnębieniem i jest Ci z tym ogólnie bardzo źle.
Najlepiej by oczywiście było gdyby rodzice doszli do porozumienia i wszystko by się ustabilizowało. Ale co jeśli się nie pogodzą?
Myślę, że na początek zgłoś się do psychologa, który da Ci wsparcie tak aby było Ci łatwiej. Druga sprawa to taka, że rodzice muszą sobie uświadomić, że ich zachowanie źle wpływa na Twoją psychikę, dostrzec co się Tobą dzieje, że cierpisz.
Z pomocą psychologa możesz namówić np. mamę na wspólna wizytę u psychologa, potem tatę, możecie iść tez wszyscy razem. Rodzice powinni się interesować co dzieje się z ich dziećmi. Psycholog na takiej wspólnej wizycie powinien wyjaśnić rodzicom, że ich kłótnie, konflikty niszczą tak na prawdę całą rodzinę.
Wiele zależy teraz od podejścia i motywacji twoich rodziców.
Powodzenia