Moi rodzice się rozwodzą - jak im powiedzieć, co o tym myślę?

Mam 12 lat i poważny problem: moi rodzice się rozwodzą. Gdy mi o tym powiedzieli, to się popłakałam, ale gdy ochłonęłam, to z nimi poważnie porozmawiałam. Tato i mama wytłumaczyli mi, że tak będzie lepiej, bo się nie dogadują. Parę dni później zauważyłam, że coś jest nie tak, bo mama nadal mówiła do taty "misiu" i zachowywali się, jakby naszej rozmowy nie było, i czułam wtedy ból. Najgorsze jest to, że znów parę dni później zauważyłam, że moi rodzicie się kochają w nocy. Obudziło mnie to i się popłakałam. Teraz jestem rozdarta wewnętrznie i nie wiem, co mam o tym myśleć. Wiele razy z nimi rozmawiałam o tym, że mówią do siebie "kochanie", ale o kochaniu się bałam się zacząć rozmowę. Bardzo mnie to denerwuje, że oni współżyją seksualnie, i sprawia mi to przykrość, bo jak rozwód, to rozwód. Z rozwodu się nie cieszę, bo szkoda takiej fajnej rodziny. Bardzo kocham moich rodziców i nie chcę ich stracić. Proszę o poradę!

Witam!

W naszym życiu nic nie jest albo tylko białe, albo tylko czarne. Twoi rodzice powiedzieli Ci, że chcą się rozwieść, bo im się nie układa. Nie oznacza to, że nie chcą cieszyć się nadal sobą czy zbliżać fizycznie. Dla Ciebie może to być niezrozumiałe i dziwne zachowanie. Jednak dla nich może to nie być problem. Zadręczasz się tym i sądzisz, że oni nie zwracają uwagi na Twoje uczucia. Ale możesz z nimi rozmawiać o problemach i sami wyjaśniają Ci, co się między nimi dzieje. Zastanów się, czy wolisz obecną sytuację, kiedy rodzice są dla siebie mili i wyrozumiali, czy wolałabyś, żeby się kłócili i robili sobie na złość, jak to często bywa w sytuacji przedrozwodowej. Jeśli boisz się im opowiedzieć o swoich obawach i odczuciach, napisz do nich list. Z Twojego maila wynika, że rodzice są wyrozumiali i otwarci na Twoje problemy, dlatego taki list może im jeszcze bardziej przybliżyć Twoją sytuację i pomóc wspólnie rozwiązać narosłe problemy.

Pozdrawiam