Brak entuzjazmu wobec dziecka

Witam, Mam nawracający problem. Otóż od 16 miesięcy jestem matką zdrowej, mało problemowej córki. Jednak nie umiem się tym cieszyć. Są dni a nawet tygodnie, kiedy czuję się szczęśliwa. Potem znowu szukam tylko pretekstu żeby zajmować się małą.Kiedy jestem z nią sama momentami bardzo mnie denerwuje. Nie mam do niej cierpliwości. Ma też problemy z zasypianiem i czuję się wykończona.

Jedna, to zwykłe przemęczenie. Opieka nad małym dzieckiem jest bardzo wymagająca, wyczerpująca, często monotonna i chwilami wręcz nudna. Jeżeli tak jest w Pani przypadku, warto pomyśleć nad dzieleniem się tą opieką z bliskimi osobami. Kiedy Pani fizycznie i psychicznie odpocznie, łatwiej będzie się cieszyć tym czasem, który Wam zostanie.
Druga możliwość, to jakieś "blokady" w Pani emocjach, które utrudniają wejście w bliską, symbiotyczną, zależną relację z dzieckiem. Taki kłopot może w pewnym sensie przechodzić z pokolenia na pokolenie, co nie znaczy że Pani matka miała dokładnie taką samą trudność. Warto pogłębić ten temat z psychoterapeutą. Być może brak entuzjazmu ma jeszcze inne, złożone przyczyny - takich trudno jednak szukać w krótkiej pisanej wypowiedzi.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/