Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 5 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Brak krwawienia po tabletce na wywołanie miesiączki

Witam, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych nie miałam okresu parę miesięcy. Poszłam do ginekologa i zapisał mi tabletkę na wywołanie okresu. Po niej okres miałam tak skąpy, że trudno to nazwać okresem. Potem przez parę miesięcy znowu nic, powtórka z tabletką, skąpym plamieniem i okresu nie mam dalej. Co powinnam robić? Co jest przyczyną? Lekarz mówi, że pewnie mam zaburzenia hormonalne i że jestem chuda (176 cm, 52 kg). Czy mogę zacząć znowu brać tabletki, pomimo że nie mam okresu (ulotka mówi, że się zaczyna od 1 dnia miesiączki, a ja nie mam i nie mam...). Czy biorąc tabletki (ja brałam ok. 10 lat bez przerwy), należy robić co jakiś czas przerwy, jeśli tak, co ile i na jaki czas? Byłam u różnych ginekologów i słyszę sprzeczne opinie. I ostatnie pytanie, czy można w czasie brania tabletek, zrobić badania na hormony, bo też słyszałam sprzeczne opinie i to od lekarzy, u których byłam. Bardzo proszę o pomoc, bo już nie wiem, co myśleć i robić?

KOBIETA ponad rok temu

Jak stosować prezerwatywy?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Powinna u Pani zostać przeprowadzona diagnostyka zaburzeń miesiączkowania. Najczęstszą przyczyną braku miesiączki są zaburzenia hormonalne i zespół policystycznych jajników. Diagnostyka tych schorzeń opiera się na badaniu poziomu hormonów we krwi i ewentualnie USG jajników. Aby badanie poziomów hormonów było miarodajne, najlepiej jest, aby kobieta nie przyjmowała pigułek antykoncepcyjnych (zawierają one przecież sztuczne hormony, co wpływa na działanie przysadki i jajników). Po wykonaniu badań diagnostycznych kobieta może (a w przypadku zespołu policystycznych jajników nawet powinna) zażywać pigułki antykoncepcyjne.

Co do czasu, w którym można rozpocząć zażywanie pigułek, proszę poradzić się lekarza, który je przepisze. Przerwy w zażywaniu antykoncepcji hormonalnej zalecane były dawniej, w przypadku starych preparatów z dużą dawką hormonów. Przerwy zalecano co jakieś 2 lata. Obecnie stosowane preparaty raczej nie wymagają stosowania tych przerw. Z drugiej strony Pani stosuje pigułki długo, 10 lat, więc nie dziwię się, że niektórzy lekarze mogą być skłonni zastanawiać się nad przerwą!

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy