Brak ochoty na seks u partnera - co z tym zrobić?

Witam, 10 tygodni temu urodziłam synka! Jeśli chodzi o mnie, to wszystko doszło już prawie do stanu sprzed ciąży. Z seksem u mnie też nie ma problemu. Bo już parę tygodni po porodzie miałam ogromną ochotę! Natomiast mój partner ma z tym problem! Jeśli chodzi o jego fizjologię, to jest wszystko OK. Może się bez problemu kochać! Twierdzi, że go pociągam itp. Ale nie ma ochoty na seks. A nie chcę, żeby się kochał ze mną dlatego, bo ja nalegam! Proszę o jakąś pomoc, co z tym zrobić!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

przyczyn osłabienia libido może być wiele. Dlatego konieczna jest przede wszystkim szczera rozmowa - choć nie zawsze partner musi być świadomy przyczyny. W takiej rozmowie nie można używać argumentów "już mnie nie kochasz", "już Ci się nie podobam".

Najczęstsze przyczyny to: stres w pracy, przemęczenie, troska o środki do utrzymania (dziecko to przecież spory wydatek), obawa o zdrowie żony. Nie wiem, czy Pani mąż był obecny przy porodzie, ale niektórzy mężczyźni źle znoszą widok fizjologii porodu i objawia się to u nich następczym osłabieniem libido. Czasami także mężczyźni postrzegają żonę, która urodziła dziecko tylko jako matkę, a nie jako obiekt seksualny (etos matki jest wzniosły, a seks to coś "brudnego"). W tych dwóch ostatnich sytuacjach konieczna może być wizyta u seksuologa.