Brak wiary u 18-latka

dziendobryy mam problem z tym ze w nic nie wierze :( mysle negatywnie mysle ze caly swiat jest przeciwko mnie ze kazdy mnie oszukuje i tez jestem troche nie pewna siebie czuje sie brzydka :(:( bo tez mam to przez tradzik

Szanowna Pani - defekty w urodzie mogą obniżać pewność siebie jednak to głównie my sami jesteśmy odpowiedzialni za jej poziom. Sytuacje zewnętrzne lub inni ludzie mogą na niego wpływać w chwili, kiedy nie umiemy bronić się przed negatywnymi myślami i uczuciami, gdy wiele sytuacji odbieramy atakująco (nawet gdy są neutralne), gdy brakuje nam takich umiejętności "samoobrony" i gdy sami siebie nie akceptujemy. Wówczas warto zwrócić się o pomoc do psychologa/terapeuty aby dociec przyczyny takich braków oraz rozwinąć te umiejętności.

Witam
Jesteś osobą, dla której problemy z cerą stają się wyznacznikiem Twojej wartości.Czujesz się nieszczęśliwa, masz w sobie dużo złości, którą przenosisz na swoje relacje z otoczeniem. Myślę, że dobrze by było gdybyś mogła skorzystać z psychoterapii, która może Ci pomóc w innym spojrzeniu na siebie,znalezieniu rzeczywistych wartości, które są w Tobie i które mogą stać się podstawą do budowania obrazu siebie
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak.

Witam,
od strony psychologicznej zaleciałabym konsultację z psychologiem. Z pani krótkiej wiadomości odnoszę wrażenie, ze pewien negatywny rodzaj myśli jakby zalewał cały Pani świat, to sytuacja wymagająca interwencji i pomocy psychoterapeuty. Są też w Pani wypowiedzi także inne tematy, o niepewności siebie, barku zaufania do innych. Choć rozumiem, że w takiej sytuacji może być ciężko, mówić o tym innym, zaufać i szukać pomocy, jednak do tego bardzo bym Panią zachęcała, warto się przełamać. Można spróbować od drobnych kroków, mogę Pani polecić na początek lekturę: Fennell "Przezwyciężanie niskiego poczucia własnej wartości" wydawnictwo Alliance Press, może na początek nieco pomoże, ale najlepiej porozmawiać z psychologiem Pozdrawiam.

Brak wiary w siebie, negatywne widzenie świata i przyszłości, negatywny obraz siebie- mogą być charakterystyką trudności związanych w wchodzeniem w dorosłość, budowaniem tożsamości, celów życiowych i wybieraniu swojej życiowej drogi. Mogą jednak być także sygnałem innych zaburzeń (jak np depresja). Dlatego zachęcałabym do spotkania z psychologiem, który- oprócz diagnostyki- pomoże poradzić sobie z obrazem siebie i świata, pomoże wypracować bardziej adaptacyjne i satysfakcjonujące zachowania , pomoże przepracować emocje, poradzić sobie z samoakceptacją a także wchodzeniem i utrzymywaniem relacji.