Szanowna Pani - defekty w urodzie mogą obniżać pewność siebie jednak to głównie my sami jesteśmy odpowiedzialni za jej poziom. Sytuacje zewnętrzne lub inni ludzie mogą na niego wpływać w chwili, kiedy nie umiemy bronić się przed negatywnymi myślami i uczuciami, gdy wiele sytuacji odbieramy atakująco (nawet gdy są neutralne), gdy brakuje nam takich umiejętności "samoobrony" i gdy sami siebie nie akceptujemy. Wówczas warto zwrócić się o pomoc do psychologa/terapeuty aby dociec przyczyny takich braków oraz rozwinąć te umiejętności.
Witam
Jesteś osobą, dla której problemy z cerą stają się wyznacznikiem Twojej wartości.Czujesz się nieszczęśliwa, masz w sobie dużo złości, którą przenosisz na swoje relacje z otoczeniem. Myślę, że dobrze by było gdybyś mogła skorzystać z psychoterapii, która może Ci pomóc w innym spojrzeniu na siebie,znalezieniu rzeczywistych wartości, które są w Tobie i które mogą stać się podstawą do budowania obrazu siebie
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak.
Witam,
od strony psychologicznej zaleciałabym konsultację z psychologiem. Z pani krótkiej wiadomości odnoszę wrażenie, ze pewien negatywny rodzaj myśli jakby zalewał cały Pani świat, to sytuacja wymagająca interwencji i pomocy psychoterapeuty. Są też w Pani wypowiedzi także inne tematy, o niepewności siebie, barku zaufania do innych. Choć rozumiem, że w takiej sytuacji może być ciężko, mówić o tym innym, zaufać i szukać pomocy, jednak do tego bardzo bym Panią zachęcała, warto się przełamać. Można spróbować od drobnych kroków, mogę Pani polecić na początek lekturę: Fennell "Przezwyciężanie niskiego poczucia własnej wartości" wydawnictwo Alliance Press, może na początek nieco pomoże, ale najlepiej porozmawiać z psychologiem Pozdrawiam.
Brak wiary w siebie, negatywne widzenie świata i przyszłości, negatywny obraz siebie- mogą być charakterystyką trudności związanych w wchodzeniem w dorosłość, budowaniem tożsamości, celów życiowych i wybieraniu swojej życiowej drogi. Mogą jednak być także sygnałem innych zaburzeń (jak np depresja). Dlatego zachęcałabym do spotkania z psychologiem, który- oprócz diagnostyki- pomoże poradzić sobie z obrazem siebie i świata, pomoże wypracować bardziej adaptacyjne i satysfakcjonujące zachowania , pomoże przepracować emocje, poradzić sobie z samoakceptacją a także wchodzeniem i utrzymywaniem relacji.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Brak wiary w swoje możliwości i depresja – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Skąd bierze się brak wiary w siebie? – odpowiada Mgr Dawid Karol Kołodziej
- Brak akceptacji siebie i wiary we własne sukcesy – odpowiada Mgr Elżbieta Filipowicz
- Przejmowanie się porażkami i brak wiary we własne możliwości – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- Jak mieć większą wiarę w siebie? – odpowiada Mgr Łucja Fitchman
- Brak wiary we własne możliwości – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Pesymizm i brak wiary we własne siły – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy w wieku 23 lat przeżyję jeszcze swoją pierwszą miłość? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Brak zaufania po gwałtach w dzieciństwie – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Strata bliskiej osoby i utrata wiary w Boga – odpowiada Mgr Agnieszka Borowska
artykuły
Krytyczność, niepewność, brak wiary w siebie... Oto 6 oznak, że wychowywałeś się w toksycznej rodzinie!
Krytyczność, niepewność, brak wiary w siebie... Ot
Sama straciła koleżankę. Agnieszka Sienkiewicz chce krzyczeć o problemach psychicznych Polaków
- Moja koleżanka targnęła się na życie mając 1
Depresja po miłości. Co roku 1200 Polaków chce się zabić po rozstaniu
Co trzecia podejmowana w Polsce próba samobójcza p