Czy w wieku 23 lat przeżyję jeszcze swoją pierwszą miłość?

Mam 23 lata i coraz częściej zastanawiam się nad swoim życiem. Jednym z moich największych (nie jedynym) utrapień jest to, że nie mam żadnych doświadczeń z płcią przeciwną. Żałuję, że nigdy nie byłam z chłopakiem na spacerze. Marzę o tym, żeby przeżyć pierwszą miłość. Boję się jednak, że już dla mnie za późno i skończę "starokawalerstwem." Czy moje obawy są słuszne? Czy moje marzenie ma szanse się spełnić?

Pierwsze zakochanie nie tyle zależy od wieku, ale raczej trafienia na właściwą osobę, a także naszych własnych cech osobowości i doświadczenia, które pozwalają nam zbliżać się do innych osób, w sposób adekwatny wchodzić w relacje, budować poczucie bezpieczeństwa i zaufania. W tym sensie fakt, że nie była Pani jeszcze w relacji może być wynikiem wszystkich wymienionych czynników. Być może warto- w związku z tym- podjąć konsultacje z psychologiem, psychoterapeutą? Wspólnie przyjrzycie się głębszym przyczynom braku relacji interpersonalnych z płcią przeciwną, a także możliwościom zmiany tej sytuacji (zwiększenia poczucia pewności siebie, wartości, bezpieczeństwa w relacjach zaufania itp). W razie potrzeby specjalista pokieruje wskaże na inne obszary, które także mogły mieć wpływ na podobną sytuację. Doradzi najlepsze możliwe sposoby poradzenia sobie z tymi trudnościami. Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę.

Witam,

"starokawalerstwo" Pani raczej nie grozi, nie słuszne są Pani obawy w tym temacie. Jest Pani w fazie dorosłości, etap, który charakteryzuje się budowaniem relacji partnerskich, na płaszczyźnie seksualnej, emocjonalnej. Przejawia Pani dojrzałość - gotowość do związku, całe życie przed Panią, jeśli pojawi się odpowiedni obiekt, zapewne poczuje Pani pozytywne emocje, w związku z tą relacją.

Pozdrawiam serdecznie