Czy w wieku 24 lat znajdę jeszcze partnera?

Mam 24 lata i nigdy nie byłam w związku. Boję się, że jestem już za stara, że zostanę starą panną. Pragnę bliskości z mężczyzną, przytulić się do ukochanego, poznać smak pierwszego pocałunku i seksu. Chcę kiedyś wziąć ślub. Czy nie jest już za późno? Czy takie pragnienia są czymś złym? Czy nie jestem za stara na miłość i inicjację seksualną?

Wiek, w którym poznaje się życiowego partnera nie jest ściśle określony. W tm sensie każdy- niezależnie od wieku- może się zakochać i związać.
W Pani przypadku, ze względu na młody wiek, te szanse są obiektywnie znacznie większe. A podobne pragnienia (zakładając ich adekwatne nasilenie)- bliskości, relacji, intymności należą jak najbardziej do obszaru normy.
Warto jednak przyjrzeć się, co może być przyczyną braku relacji do tej pory? Być może jest to fakt, że nie spotkała Pani jeszcze odpowiedniego partnera, w którym by się Pani zakochała. Być może jednak są inne przyczyny- lęk przed bliskością, zaufaniem, negatywne doświadczenia z wcześniejszych okresów życia, zranienie itp. Jeśli obawia się Pani, że przyczyny braku relacji mogą tkwić głębiej- warto spotkać się z psychologiem i przyjrzeć się temu. Specjalista nie tylko pomoże lepiej rozumieć siebie, swoje potrzeby i emocje, ale także wprowadzić zmiany, które ułatwią Pani odnajdywanie się w relacjach społecznych, podbudowanie poczucia bezpieczeństwa i wartości, otwierania się na bliskość, a tym samym zbudowanie drogi do relacji z partnerem. Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Witam Panią
Na szczęście miłość nie pyta o wiek i nie uznaje
żadnych barier.
Miłość ma moc naradzania się i rozkwitania w każdym wieku.
Często przychodzi w takiej chwili, kiedy jej się nie spodziewamy.
Proszę więc nie tracić nadziei.
Jedyne, co mnie niepokoi, to fakt, że będąc osobą bardzo
młodą, zadaje Pani takie pytania.
Mogę wnioskować (niekoniecznie trafnie), że wynika
to z Pani niskiej samooceny.
Być może jakieś przykre doświadczenia w przeszłości sprawiły,
że odczuwa Pani lęk przed odrzuceniem
czy lęk przed zaangażowaniem się.
Jeżeli się mylę, proszę mi wybaczyć, jeżeli natomiast
odczuwa Pani wewnętrzny dyskomfort, który utrudnia
Pani stworzenie satysfakcjonującego związku,
to zachęcam do omówienia tego z psychologiem
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną
o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam, rozumiem że czuje Pani silne pragnienie bliskości z mężczyzną. Chce poznać smak pierwszego pocałunku i seksu. Są to naturalne potrzeby które ma każdy z nas. Nie ma wieku który ograniczałby nasze możliwości poznania kogoś, ani zabraniał spełniania naszych potrzeb. Warto skorzystać z rozmowy z psychologiem, aby zastanowić się właśnie nad potrzebami, jak osiągnąć cele, jak zaradzić poczuciu samotności. Przesyłam link gdzie znajdzie Pani placówki NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/
lub skorzystać z pomocy w prywatnym gabinecie.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl