Jak pozbyć się lęku bycia samotną?

Mam 23 lata i nigdy nie miałam chłopaka, choć bardzo bym tego chciała. Brakuje mi drugiej połówki, bratniej duszy. Marzę o małżeństwie. Boję się jednak, że nigdy nie spotkam swojego wybranka i całe życie spędzę w samotności, że jestem już za stara, żeby spróbować. Czy moje obawy są słuszne?

Dzień dobry.

Jest Pani u progu swojego dorosłego życia i to pewnie bardzo dobry moment, by zatroszczyła się Pani o ważny obszar życia, jakim jest związek. Z pewnością nie jest Pani "za stara" na to, by tak się stało.

Nie napisała Pani nic o powodach, dla których nie zbudowała Pani do tej pory związku, o którym pisze Pani, "bardzo bym tego chciała". Czasem, z różnych względów, bywa to dla nas trudniejsze. Warto wtedy rozważyć skorzystanie z pomocy psychoterapeuty i nie pozostawać samemu z przeżywanymi trudnościami.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Witam, nie ma wieku, w którym jest się "za starym" na znalezienie partnera, stworzenie udanego związku. Gdy czuje Pani obawy związane z przyszłością, skupia się na tym czego Pani nie ma, traci Pani możliwość czerpania radości z tego co przynosi Pani rzeczywistość. Proszę się zastanowić nad rozmową z psychologiem, zastanowić się jak poradzić sobie z lękiem przed samotnością, jak osiągnąć zamierzone cele. Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Na szczęście miłość nie pyta o wiek i nie uznaje
żadnych barier.
Miłość ma moc naradzania się i rozkwitania w każdym wieku.
Często przychodzi w takiej chwili, kiedy jej się nie spodziewamy.
Proszę więc nie tracić nadziei.
Jedyne, co mnie niepokoi, to fakt, że będąc osobą bardzo
młodą, zadaje Pani takie pytania.
Mogę wnioskować (niekoniecznie trafnie), że wynika
to z Pani niskiej samooceny.
Lęk przed samotnością może wynikać też z częstych rozstań
z pracującą mamą w okresie dzieciństwa lub z niezaspokojonej
potrzeby kochania i bycia kochaną.
Być może jakieś przykre doświadczenia w przeszłości sprawiły,
że odczuwa Pani lęk przed rozstaniem, przed odrzuceniem
czy lęk przed zaangażowaniem się.
Jeżeli się mylę, proszę mi wybaczyć, jeżeli natomiast
odczuwa Pani wewnętrzny dyskomfort, który utrudnia
Pani stworzenie satysfakcjonującego związku,
to zachęcam do omówienia tego z psychologiem
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną
o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl