Szanse na pierwszą miłość u 21-latki

Mam 21 lat i jestem dziewicą. Nigdy nie miałam towarzysza. Chciałabym mieć bratnią duszę, nie kochanka. Boję się jednak, że nikogo takiego nie spotkam i zostanę starą panną i dziewicą do końca życia, a tego nie chcę. Czy mam jeszcze szanse na miłość? Cy nie jestem już za stara? Przecież pierwsze miłości są u nastolatków.

Witam,
Faktycznie, u większości pierwsza, powazniejsza miłość najczęściej pojawia się w okresie licealnym.To, że jeszcze nie udało się Pani przeżyć poważnego związku absolutnie nie wyklucza spotkania swojej drugiej połowy. Zadreczanie siebie nie jest najlepszym rozwiązaniem, o wiele skuteczniejszy w byciu szczęśliwą sama ze sobą i z drugim człowiekiem jest optymizm, bycie "tu i teraz", otwartość.To z pewnością przyciąga innych ludzi.
Z drugiej strony warto też uzbroić się w cierpliwość w poznawaniu partnerów, wszak nie od razu zostanie ktoś taki mężem.
Swoją drogą dziewictwo,to wartość,którą poważnie myślący kandydat na partnera doceni.
Polecam również lekturę "Poskramianie swojego gremlina", pomocna do pracy z emocjami, obawami, lękami.
Pozdrawiam
Sylwia Nowak

Nie ma co myśleć o tym czy "jestem za stara" i "czy czeka mnie coś jeszcze", a przede wszystkim nie warto porównywać się do innych. Takie myślenie jedynie ogranicza w działaniach. Masz 21 lat i wiele chwil przed sobą - również tych przy boku drugiej osoby. Jedyne co jest teraz ważne, to wiara w siebie i podniesienie swojej samooceny. Pozdrawiam.

Miłość nie jest przypisana wyłącznie nastolatkom. A słowa " stara" dla 21-latki zupełnie nieadekwatne jeśli chodzi o pierwsze związki. Decyzja o rozpoczęciu współżycia seksualnego to odpowiedzialna decyzja i zupełnie zrozumiałe jest to, że jeszcze go Pani nie rozpoczęła, skoro tak jak Pani opisała - nie nawiązała Pani jeszcze bliskiej relacji. Nie ma potrzeby pośpiechu "na siłę".

Człowiek, który okaże się bratnią duszą, ( którego znalezienia Pani życzę )to powinna być zdecydowanie osoba, która właśnie najbardziej tą sytuację zrozumie, doceni a przede wszystkim osoba, którą można będzie szczerze porozmawiać na ten temat, o swoich obawach i odczuciach.

Pozdrawiam,

Małgorzata Mazurek

Witam,
Myślę że porównania z innymi osobami, szczególnie w tak delikatnej materii jak miłość i seksualność niczemu dobremu nie służą. Nie ma konkretnego wieku dla pierwszej czy kolejnej miłości.
Warto się skupić na sobie swoich zaletach i mocnych stronach. Warto być otwartym na innych ludzi.
Jeśli potrzebuje Pani rozmowy i wsparcia zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą. Można skorzystać z Poradni Zdrowia Psychicznego w Pani miejscowości.
Pozdrawiam,
Agnieszka Balicka