Co może znaczyć taki problem z zasypianiem?

Witam. Mój problem polega na tym, iż nie potrafię zasnąć, gdy partnera nie ma obok mnie w łóżku. Czuję wtedy niepokój i jakby strach. Gdy tylko jest obok mnie nie mam problemu. Jak sobie z tym poradzić? to dokuczliwe i nie potrafię sobie z tym poradzić.

Warto przyjrzeć się, czego dotyczy niepokój i lęk. Czy obawia się Pani, że mogłoby mu się coś stać? Czy obawy dotyczą bardziej wierności partnera lub własnej atrakcyjności dla partnera? Być może tez sama nie czuje się Pani bezpiecznie i potrzebuje do tego bliskości partnera? Dodatkowo warto dopowiedzieć sobie na pytania czy relacja układa się dobrze, rozwija się- czy przechodzą Państwo ostatnio kryzys? Czy doświadczyła Pani tego lęku już wcześniej? Albo innych objawów lękowych? Przyczyny tego niepokoju mogą mieć źródło zarówno w samej relacji, jak i tkwić w Pani poprzednich doświadczeniach, osobowości, poczuciu bezpieczeństwa i innych. Zrozumienie przyczyn lęku pozwoli skuteczniej pracować nad poradzeniem sobie z nim.
Może Pani poszukiwać przyczyn trudności sama lud skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty. Podobną pomoc świadczą Poradnie Zdrowia Psychicznego oraz NZOZ mające kontrakt z NFZ. Aby zrobić to w ramach ubezpieczenia NFZ konieczne będzie skierowanie od lekarza psychiatry lub lekarza rodzinnego. Można także skorzystać z pomocy gabinetów prywatnych.