Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Skąd bierze się brak wiary w siebie?

Moim problemem jest brak wiary w siebie. Każda porażka paraliżuje mnie i powoduję, że nie potrafię ruszyć z miejsca. Ostatnio odpuściłam sobie egzamin, ponieważ stwierdziłam, że i tak nie dam rady. Przeraża mnie to, że tak zwyczajnie się poddałam. Jak powinnam radzić sobie z tym problemem i skąd biorą się moje słabości?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Jak sobie radzić z kompleksami?

Niska samoocena jest wynikiem wielu zmiennych - tego co sami o sobie myślimy, co myślą i w jaki sposób komunikują to nam inne osoby, jakie mamy doświadczenia, jak tłumaczymy sobie to co się nam przytrafia...to, o,czym Pani pisze można nazwać wyuczoną bezradnością. Dużo na ten temat pisał m.in. Martin Seligman. Polacem zajrzeć do książki "Optymizmu można się nauczyć" tego właśnie autora.Znajdzie tu Pani kilka na prawdę skutecznych wskazówek do pracy nas sobą, swoją samooceną i pewnością siebie, a ponadto znajdzie tu Pani kilka źródeł, z których wynikać może taka właśnie ocena swojej osoby.
Jeżeli praca z książką, przy użyciu opisanych tam metod będzie niewystarczająca-wtedy proszę zgłosić się do psychologa, z którym wspólnie podejmiecie kroki do wzmocnienia wiary we własne siły. Powodzenia!

0

Dzień dobry!

Niekiedy źródła leżą w okresie dzieciństwa i dorastania, atmosferze domu rodzinnego i relacji z najbliższymi w tym okresie... cechach naszego temperamentu i osobowości... szczególnie istotnych wydarzeniach, które miały wpływ na kształtowanie naszej drogi życiowej...
Miejscem, gdzie można poszukiwać i lepiej zrozumieć te przyczyny i mechanizmy jest psychoterapia. Jest to jednak przede wszystkim także okazja do określenia, czego chcę, co chcę zmienić i jak mogę trenować te zmiany, nowe nawyki - np. wiary w siebie, pewności siebie.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Witam, często taki problem dotyczy przeżyć z dzieciństwa, pewnych relacji które nie przebiegały w prawidłowy sposób. Objawy jakie Pani opisała realnie utrudniają Pani funkcjonowanie( zrezygnowałam z egzaminu), dlatego warto było by podjąć psychoterapię.Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy