Skąd bierze się brak wiary w siebie?

Moim problemem jest brak wiary w siebie. Każda porażka paraliżuje mnie i powoduję, że nie potrafię ruszyć z miejsca. Ostatnio odpuściłam sobie egzamin, ponieważ stwierdziłam, że i tak nie dam rady. Przeraża mnie to, że tak zwyczajnie się poddałam. Jak powinnam radzić sobie z tym problemem i skąd biorą się moje słabości?

Jeżeli praca z książką, przy użyciu opisanych tam metod będzie niewystarczająca-wtedy proszę zgłosić się do psychologa, z którym wspólnie podejmiecie kroki do wzmocnienia wiary we własne siły. Powodzenia!

Dzień dobry!

Niekiedy źródła leżą w okresie dzieciństwa i dorastania, atmosferze domu rodzinnego i relacji z najbliższymi w tym okresie... cechach naszego temperamentu i osobowości... szczególnie istotnych wydarzeniach, które miały wpływ na kształtowanie naszej drogi życiowej...
Miejscem, gdzie można poszukiwać i lepiej zrozumieć te przyczyny i mechanizmy jest psychoterapia. Jest to jednak przede wszystkim także okazja do określenia, czego chcę, co chcę zmienić i jak mogę trenować te zmiany, nowe nawyki - np. wiary w siebie, pewności siebie.

Pozdrawiam!

Witam, często taki problem dotyczy przeżyć z dzieciństwa, pewnych relacji które nie przebiegały w prawidłowy sposób. Objawy jakie Pani opisała realnie utrudniają Pani funkcjonowanie( zrezygnowałam z egzaminu), dlatego warto było by podjąć psychoterapię.Pozdrawiam serdecznie