Pesymizm i trudności w nawiązywaniu relacji

Mam 22l. Moj problem to widzenie wszystko w czarnych barwach. Nie wiem dlaczego nie moge nad tym panowac. Niszczy to moje relacje z nowo poznanymi ludzmi, jestem chyba przez to malo mowna i wstydliwa. Jak odzyskac pewnosc siebie i zaczac myslec pozytywnie? Nie potrafie sie przez to otworzyc do ludzi do tego stopnia aby sie zblizcy do siebie, stac sie przyjaciolmi, poplotkowac. Jak bardziej uwolnic sie z tego i suche relacje zamienic na te żywsze? Tworze w swoim umysle obraz siebie-szarej myszki

odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Mgr Michał Pyter Psychologia

Witam.
Trudności w relacjach z innymi są dość powszechnym problemem w obecnych czasach zdominowanych przez substytuty takich kontaktów (facebook, sms, skype etc.). Żywe relacje z innymi osobami do podstawy element pełnego funkcjonowania jednostki, tym samym wyobrażam sobie jak musi być Pani ciężko. Doskonałym sposobem na tego rodzaju problemy jest trening interpersonalny, dzięki któremu będzie Pani miała okazje wejść w bezpośrednie interakcje z innymi uczestnikami grupy, dowiedzieć się jak inni reagują na Panią i jak Pani reaguje na innych, wreszcie pomoże Pani w pogłębieniu samoświadomości oraz sprawdzeniu różnych sposobów interakcji z innymi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Michał Pyter

Pani problemy z nawiązywaniem relacji mogą wynikać z zaniżonej samooceny i niskiego poczucia własnej wartości. Ich przyczyny zwykle leżą w psychice i dotyczyć mogą różnych aspektów. Dlatego zachęcam do konsultacji u psychologa/psychoterapeuty. Będzie mogła Pani w bezpiecznych warunkach poćwiczyć nawiązywanie relacji oraz zbadać skąd bierze się brak pewności siebie i pesymizm.
Jednocześnie zachęcam do podjęcia terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym, który skupia się na zmianie myślenia, eliminacji myśli automatycznych, co skutkuje zmianą nastawienia i odbierania rzeczywistości.

Pozdrawiam serdecznie.

Witam Panią. W pewnym miejscu Pani postu zwróciło moją uwagę, że napisała Pani "jak odzyskać pewność siebie". Ten fragment może oznaczać, że kiedyś, wcześniej tą pewność siebie Pani posiadała. Być może w Pani życiu miało miejsce jakieś zdarzenie, doświadczenie w wyniku, którego straciła Pani pewność siebie. Jest taki psycholog Martin Seligman, który udowodnił swoimi badaniami, że pewne sytuacje, w których doświadczamy niepowodzeń mogą w nas utrwalać poczucie bezradności. Z tym poczuciem bezradności jest ściśle związane przekonanie, że jakiekolwiek podejmiemy próby i tak to nie zmieni naszej sytuacji, naszego położenia. Na końcu swojego postu napisała Pani o tworzeniu w umyśle obrazu szarej myszki, co może świadczyć o tym, że opisywany przez Panią problem dotyczy również poczucia wartości i samooceny. Proszę pomyśleć o bezpośrednim kontakcie z psychologiem. Dzięki temu możliwe będzie precyzyjne zidentyfikowanie źródeł Pani problemów oraz opracowanie planu pomocy. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/