W jaki sposób pokonać problemy z nawiązywaniem nowych relacji?

Witam, mam 20 lat i jestem kobieta. Podejrzewam zaburzenia osobowości u siebie. Moim problem od okołu 7 lat jest ogromny problem z nawiązywaniem kontaktów z równieśnikami jak i z płcią przeciwna. W szkole bardzo sie izolowałam i nawiązywanie nowych kontaktowych zawsze stwarzało duży problem. Tak samo jest z partnerami, nie potrafię stworzyć normalnej relacji emocjonalno-uczuciowej, ale jednoczenie czuje sie bardzo samotna. Czy to moze byc jakieś zaburzenie i czy udać sie do specjalisty?

Opisywane przez Panią problemy mogą być spowodowane zaburzeniami więzi. Jedyną skuteczną drogą jest psychoterapia, dzięki ktorej nauczy się Pani darzyć zaufaniem i rozumieć zarówno siebie, jak i innych.

Witam, niezależnie od diagnozy, pomysł udania się do specjalisty, terapeuty jest trafionym pomysłem, Pani problemy da się rozwiązać, zachęcam do wizyty, Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Zacznę od podziękowania Pani za podzielenie się swoimi doświadczeniami na Portalu, równocześnie gratulując Pani motywacji do zmiany...

Wyobrażam sobie, że taka trudność inicjowania i kontynuowania nowych relacji u Pani, może powodować duży dyskomfort.
Bardziej skupia się Pani wtedy na samym swoim odczuwaniu, co Pani czuje, a mniej na rozmowie, której celem jest by cieszyć się tą rozmową.

Jeśli miałaby Pani możliwość, to bardzo pomocne byłoby dla Pani podjęcie terapii poznawczo-behawioralnej, która sprawdza się w tego typu lęku.
Może być w ramach NFZ- tu ( skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego otrzyma Pani od lekarza pierwszego kontaktu) albo prywatnie.

Równolegle zachęcam Panią również do uczestnictwa w treningach i warsztatach, z poczucia własnej wartości, z autoprezentacji, czy z asertywności- wymagają trochę wysiłku, jednak warto (proszę sprawdzać w Internecie, czasami takie pojawiają się tzw. "za free").
Myślę, że jednak najbardziej skorzystałaby Pani z zajęć grupowych, na terapii
grupowej, gdyż występująca u Pani zaniżona samoocena, wraz z zaniżoną oceną
własnych możliwości są przyczyną u Pani nieadekwatnego obrazu siebie.
Tak więc będąc w bezpiecznej grupie Osób, z podobnymi trudnościami, będąc w kontakcie z Innymi, rozwinie Pani pewność siebie, a z drugiej strony otrzyma Pani cenne i wspierające informacje zwrotne na swój temat, dzięki wypowiedziom Uczestników.

Życzę Pani dotarcia do swoich zasobów,
irena.mielnik.madej@gmail.com