Brak wspomnień z dzieciństwa u osoby z DDA

jestem DDA. martwi mnie to,że tak niewiele pamiętam z dzieciństwa. CZy to normalne? Większośc wspomnień to picie ojca, awantury, bijatyki, a te dobre gdzieś znikneły,czy one wrócą?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Problemy w związkach po dzieciństwie DDA

Mój ojciec był alkoholikiem. Wczesniej zaszłam w ciaze i wyszłam za maz za codownego człowieka ale po 10 latach go zostawiłam. Poznalam innego przy którym się czułam wazna . jesteśmy malzenstwem choć idzimy się 4 razy w roku bo pracuje za granica ale jest alkoholikiem wnioskuje to nie tylko po piciu ale i myslaniu. Czy to moja wina ze tak ulozylam a raczej zniszczyłam swoje zycie bo mój ojciec pil. Naprawde miałam dobrze procz czulosci i seksu miałam spokojne i dostatnie zycie z pierwszym mezm.
KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Proszę Pani,
Ani nie rozważałbym Pani wyborów, jako skutków DDA, ani nie rozważałbym ich w kategoriach zawinienia. Wybory życiowe zawsze są obarczone ryzykiem. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich scenariuszów rozwoju przyszłości po wyborze. Mamy prawo do popełniania błędów!

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

0

rozpatrywanie tego w kategoriach winy przynosi tylko cierpienie.lepiej przyjrzec sie, co za tym stoi i co zrobic, aby czuc sie lepiej.najłatwiej na terapii.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

0

Szanowna Pani,

osoby z dysfunkcyjnych rodzin mają duże trudności w postrzeganiu i nawiązywaniu relacji z innymi. Nierzadko ich związki są podobne do małżeństwa rodziców. Myślę, że nie powinna Pani zastanawiać się czy postąpiła Pani poprawnie, ale w pierwszej kolejności zająć się pracą nad sobą.

Zastanawia się Pani, która z relacji była "mniej zła", a nie bardziej satysfakcjonująca i szczęśliwa. Zasługuje Pani na związek, który spełni wszystkie oczekiwania oraz taki, w którym poczuje się Pani naprawdę szczęśliwa.

Pozdrawiam serdecznie
Marta Melka-Roszczyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Wydaje mi się, że nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, jaki rodzaj terapii jest najbardziej efektywny i najlepszy w leczeniu DDA. Po pierwsze, każdy człowiek jest inny, dlatego nie można powiedzieć, że terapia poznawczo-behawioralna jest lepsza niż np. terapia systemowa. Nie każdemu „po równo”, ale każdemu według potrzeb. Jedna osoba może pochwalić terapię w nurcie psychodynamicznym, inna natomiast nie będzie wyobrażała sobie terapii w żadnym innym podejściu, jak tylko humanistycznym. Znam ludzi, którym pomaga wyłącznie grupa samopomocowa bez żadnej terapii. Są osoby z DDA, które wolą zacząć od terapii indywidualnej, by mieć poczucie anonimowości i poczucie bezpieczeństwa. Inni natomiast wolą psychoterapię grupową, bo ta pozwala na konfrontację doświadczeń z innymi osobami, które mają podobne problemy. Każda forma terapii może być dobra – i grupowa, i indywidualna, i samopomoc. Podstawą jest zebrać się na odwagę i pozwolić sobie pomóc, a osoby z syndromem DDA często nie potrafią prosić o pomoc i wsparcie.

Pozdrawiam!

0

Witam, syndrom DDA dotyczy osób wychowujących się w rodzinach alkoholowych (jedno lub oboje rodziców było uzależnionych) i mimo, że są już osobami dorosłymi i teoretycznie niezależnymi, wciąż borykają się z licznymi problemami m.in. w kontaktach z innymi ludźmi, w relacji ze sobą samym, często doświadczają lęku, poczucia winy, poczucia krzywdy. W przypadku osób z rodzin dysfunkcyjnych (a zaliczają się do nich rodziny alkoholowe) psychoterapia daje dobre efekty, bez różnicy czy będzie to terapia indywidualna (psychoterapeuta-klient) czy grupowa (jeden lub dwoje terapeutów i grupa 8-12 osób, które łączy wspólny problem). Podczas spotkań terapeutycznych przepracowuje się trudne relacje z przeszłości, które mają wpływ na obecne życie.

Jednak najważniejszy wpływ na skuteczność terapii, niezależnie od tego czy jest to terapia indywidualna czy grupowa) ma motywacja klienta do pracy i zaangażowanie oraz relacja z terapeutą oparta na akceptacji, empatii, zaufaniu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty