Chcę schudnąć do wakacji bez jakichkolwiek tabletek

Mam 15 lat i ważę 80 kg, mam 174 cm wzrostu;( W wakacje zobaczę się z moim kolegą, który jest mi strasznie bliski, i nie chcę się przy nim krępować, np. w bikini, bo jadę nad morze ;( Co prawda widział moje zdjęcia, ale tylko twarzy, więc nie chcę go rozczarować ;( Co powinnam robić? Lekarz kazał mi ograniczyć jedzenie, ale sama nie wiem jak! Proszę, pomóżcie...Pozdrawiam
15 LAT ponad rok temu

Witam!

Twoje BMI wskazuje, że masz lekką nadwagę. Jesteś jednak w wieku dojrzewania, kiedy to organizm szybko rośnie zachodzi w nim wiele zmian, np. hormonalnych. Abyś prawidłowo się rozwijała, potrzebujesz wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nie powinnaś, więc stosować bardzo ograniczających diet, a jedynie wprowadzić w swoje życie zdrowe nawyki żywieniowe i zacząć uprawiać sport.

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna nie tylko ze względu na szczupłą i jędrną sylwetkę, ale i zdrowie. Szczególnie w okresie dojrzewania aktywność fizyczna wzmacnia kości, odporność i wydolność fizyczną, jest niezmiernie ważna, aby w przyszłości ograniczyć ryzyko chorób.

Ograniczenie jedzenia polega na zmniejszeniu ilości porcji. Powinniśmy spożywać małe posiłki, ale częściej, tzn. co 3-4 godziny. Najlepiej jeść 4-5 lekkich posiłków w ciągu dnia. Pamiętaj też o śniadaniu, które napędza metabolizm oraz wzmaga koncentrację. Jedz powoli i zawsze wstawaj od stołu z lekkim nienasyceniem.

Unikaj także produktów, które powodują nadwagę oraz mogą być przyczyną chorób dietozależnych. Ogranicz więc produkty typu fast food, słodycze, słodkie bułki, ciasta, słone przekąski, chipsy i słodkie oraz gazowane napoje.

Codziennie spożywaj jak najwięcej warzyw i pij wodę niegazowaną i niesmakowi (około 2 l dziennie). Oprócz tego jedz ryby przynajmniej 2 razy w tygodniu. Spożywaj też produkty pełnoziarniste (chleb razowy, pełnoziarnisty, kasze, ryż dziki, makaron pełnoziarnisty). Unikaj natomiast białego pieczywa. Uważaj też na tłuste sery i mięso. Sięgaj po drób i chude produkty mleczne.

Stosując się do tych kilku prostych zaleceń powinnaś nabrać zdrowych nawyków żywieniowych i więcej nie myśleć o nadwadze!

Pozdrawiam.