Jak schudnąć 10 kg do wakacji. To jest 38 dni. Pomocy!!!

Mam 14, prawie 15 lat, zbliża się koniec roku szkolnego i chciałabym schudnąć 10 kg, bo mój BMI wynosi 25,1. Ważę:,78 kg. Mam wzrostu 175 cm. Proszę, pomóżcie. Jest to dla mnie bardzo ważne, przez całe życie byłam wyśmiewana z powodu mojej wagi i chcę to wreszcie przerwać :(
ponad rok temu

Witam,

Spokojnie. Twoja masa ciała jest w normie. Wprawdzie znajdujesz się w jej górnej granicy, ale nie oznacza to, że musisz stracić aż 10 kg. To za dużo. Musisz pamiętać, że jesteś w wieku dojrzewania i Twój organizm potrzebuje wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i odpowiedniej podaży energii, aby mógł prawidłowo funkcjonować.

Nie możesz się odchudzać w tak szybkim tempie, bo po paru tygodniach od zamierzonej utraty masy ciała nabierzesz jej 2 razy więcej (tzw. efekt jo-jo).
Powinnaś wprowadzić kilka zmian w swoim stylu życia, aby uniknąć otyłości i chorób z nią zwianych w wieku późniejszym:
- wprowadź posiłki białkowe (produkty mleczne niskotłuszczowe, chude mięso, drób bez skóry, warzywa strączkowe, ryby - także tłuste),
- wzbogać dietę w zdrowe kwasy tłuszczowe (nienasycone) - ryby, oleje roślinne na zimno (np. do sałatek),
- zmniejsz wielkość porcji,
- unikaj posiłków beztłuszczowych i restrykcyjnych diet, gdyż grozi to rozwojem złych nawyków żywieniowych,
- zwiększ ilość spożywanych posiłków do 4-5 na dobę,
- jedz powoli, aż do uczucia sytości, ale nigdy pełności,
- zwiększ podaż wody, z ograniczeniem płynów słodkich,
- ogranicz podaż soli w diecie.

Zapoznaj się również z zasadami zdrowego żywienia, które znajdziesz w artykułach: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-srodziemnomorska, http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Pamiętaj o codziennej aktywności fizycznej. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam.