Chcę schudnąć ok. 25 kg - czy dobrze rozumiem zasady odchudzania?

Mam 60 lat, 165 cm wzrostu i obecnie 90 kg wagi. Jestem po zawałach serca (EF poniżej 30%) i walczę z wieloma innymi chorobami - m.in. cukrzycą typu II leczoną M*** i insuliną. Od 2 tygodni wprowadziłem dietę 1000-1100 kcal na dzień (z dokładnym odważaniem zjadanych produktów) i straciłem ok. 7 kg. Zdaję sobie sprawę, że w większości pozbyłem się nadmiaru wody (a piję 1-2 litry dziennie niegazowaną). Dla utrzymania dotychczasowej wagi powinienem dostarczyć ok. 2200 kcal. Jeżeli dostarczam np. 1000, czy pozostałe uważać za spalone? Dodatkowo chodzę dziennie na spacer 1-2 godziny i na steperze spalam ok. 600 kcal, lecz nie we wszystkie dni tygodnia - zależy od pogody i samopoczucia. Czy dostarczając 1000 kcal powinienem je wszystkie spalić?

Witam serdecznie!

Przyznam, że nie do końca rozumiem Pana pytanie. Pytanie zostało postawione niedokładnie, przez co moja odpowiedź może być niewystarczająca. W obecnej sytuacji odpiszę Panu na pytanie, tak jak ja je zrozumiałam. Jeśli coś pomylę, proszę o uszczegółowienie pytania poniżej wyświetlonej odpowiedzi, a ja udzielę kolejnej odpowiedzi.

Jak rozumiem, pyta Pan, czy może Pan spożywać 2200 kcal, a 1000 kcal spalać tak, by bilans wyszedł około 1100 kcal. Jeśli rzeczywiście tego dotyczy Pana pytanie, to owszem, teoretycznie może Pan tak robić. Jest jednak pewien problem. Stan po dwóch zawałach oraz cukrzyca niestety nie sprzyjają nadmiernemu wysiłkowi. Spalenie 1000 kcal dziennie wymaga dużego nakładu energii i może być mocno obciążające dla serca. Oczywiście, zarówno stan po zawale, jak i cukrzyca są wskazaniem do regularnego uprawiania wysiłku fizycznego. Mowa tu jednak o pływaniu, spacerach, nordic-walking, rowerze, sportach nie obciążających mięśnia sercowego.

Proszę również pamiętać, że kilkugodzinne ćwiczenia wymagają modyfikacji przyjmowania insuliny. Nadmierny wysiłek fizyczny przy źle zbilansowanej diecie może bowiem prowadzić do hipoglikemii.

Pozdrawiam