Chcę zastosować dietę 3000 kcal: czy będzie dla mnie odpowiednia?

Witam, Mam 21 lat, wzrostu 184 cm i ważę 56 kg. Planuje przejść na dietę 3000 kcal. Węglowodany (55%) białko (15%) tłuszcz (30%) Chciałbym się dowiedzieć, czy to wystarczy, by przybrać trochę na masie. Z góry dziekuję za odpowiedź.

21 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wskaźnik BMI obliczony dla podanych przez Ciebie wartości masy ciała i wzrostu wynosi 16,5. Wiedząc, że norma znajduje się w granicach 19-24,5, oznacza to, że masz znaczną niedowagę. Po pierwsze warto byłoby ustalić przyczynę tak niskiej masy ciała. Powinieneś się zatem skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu/internistą, by wykluczyć liczne przyczyny, które mogą skutkować tak niską masą ciała. Dopiero po wykluczeniu tych schorzeń, warto pomyśleć o diecie prowadzącej do wzrostu masy ciała. Niestety nie da się jednak ocenić czy dieta 3000 kcal byłaby dla Ciebie dobra. Zapotrzebowanie kaloryczne ocenia się bowiem na podstawie wieku, aktualnej masy ciała oraz poziomu aktywności fizycznej. Powinieneś zatem skonsultować się z dietetykiem, który pomoże Ci uzyskać prawidłową masę ciała.