Chęć zbudowania tkanki mięśniowej

Witam mam 152 cm wzrostu i ważę pomiędzy 44 a 45 kg a także ćwiczę. Nie chcę wiecej chudnąć ani przytyć tylko zbudować bardziej tkankę mięśniową. Co powinnam jeść ?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Jeśli zależy Pani na zbudowaniu tkanki mięśniowej, automatycznie waga się zmieni. Budowa masy mięśniowej jest związana ze specyficznymi warunkami, które musimy stworzyć - spożycie przekracza bezpośrednie potrzeby organizmu. W ten sposób w połączeniu z treningiem siłowym istnieje możliwość zwiększania masy mięśniowej. Wiążę się to ze stopniowym podnoszeniem kaloryczności diety. Należy pamiętać, że głównym celem mimo wszystko jest wzrost wagi, ale wynikający z przyrostu masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej, która pojawiłaby się, gdyby teraz nagle zdecydowała Pani wprowadzić dietę 3000 kcal.
Proszę też zwrócić uwagę, że sama waga nie jest obiektywnym wyznacznikiem do oceny ciała - może Pani oczywiście mieć wagę idealną, czyli tak jak teraz, ale zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie będzie bardzo wysoka, a zawartość mięśni niska, co tworzy zagrożenie dla stanu zdrowia i sprzyja rozwojowi różnych chorób. Warto przed wprowadzeniem jakiś modyfikacji dietetycznych wykonać ocenę składu ciała (wtedy Pani wie, ile jest w organizmie tłuszczu, mięśni, kości i wody).
Według mnie powinna Pani powoli podnosić kaloryczność obecnej diety, skupić się na treningu z obciążeniem i pracować nad zwiększeniem wagi (chociaż o te 2-3 kg, ale żeby wynikało to ze zwiększenia się masy mięśni).

Gdyby potrzebowała Pani pomocy zachęcam do skorzystania z programu Kalorynki, gdzie oprócz diet redukujących są też te zbilansowane i ma Pani zapewnioną opiekę dietetyka. Zapraszam na stronę poradni www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann

0

Witam Panią,

Przede wszystkim powinna Pani wprowadzić treningi siłowe z obciążeniem. Dieta powinna uwzględniać nadwyżkę energetyczną. Odpowiednia dieta jest bardzo ważna przy ćwiczeniach fizycznych! Stanowi ona 70% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Posiłki okołotreningowe powinny być prawidłowo zbilansowane. Kaloryczność posiłków zależy oczywiście od intensywności treningu. Około 2h przed treningiem należy zjeść pełnowartościowy posiłek np, grubą kaszę czy brązowy ryż z grillowaną piersią z kurczaka plus warzywa. Zaraz po treningu warto sięgnąć po dawkę białka z węglowodanami prostymi np. koktajl mleczny z owocami. Białko jest niezbędne przy odbudowie włókien mięśniowych zaś węglowodany proste do odbudowy glikogenu. Po około 1h od treningu znów jemy pełnowartościowy posiłek. Warto pamiętać aby posiłki okołotreningowe nie zawierały zbyt dużo tłuszczu, który zaburza odbudowę glikogenu. Jeżeli treningi są o późnych porach po treningu możemy zjeść już tylko twaróg z warzywami. Proszę również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecam picie około 1,5 do 2l czystej wody mineralnej dziennie. Tak ogólnie to wygląda.

Jeżeli miałaby Pani jeszcze pytania zachęcam do kontaktu:
joanna.wasiluk@o2.pl lub 506225670

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wzrost tkanki mięśniowej przy odchudzaniu

Przez 2tyg stosowalam diete 1500 kcal i cwiczylam 6x w tygodniu.Jednak nie podoba mi sie takie cialo,chce miec umiesniony brzuch.Obecnie waze 46kg przy wzroscie 163.Ile powinnam mniej wiecej jesc kalorii dziennie by wzrosla tkanka miesniowa i zebym zaczela dazyc do mojego celu?Przy czym nadal chce cwiczyc 5-6razy na tydzien.I jak przejsc z tej diety na nowa by nie bylo jakiegos efektu jojo?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Witam Do budowania masy mięśniowej trzeba jeść, inaczej skąd ta masa mięśniowa ma się tworzyć, jak kaloryczność 1500 ledwo starcza na pokrycie podstawowej przemiany materii? Do budowania musi być odpowiednia ilość białka na kilogram masy ciała, ale też odpowiednia ilość tłuszczy i węglowodanów. Mięśnie do prawidłowej pracy potrzebują również okresu regeneracji, więc warto robić dni przerwy. Warto skonsultować dietę z dietetykiem, który w produktach spożywczych umieści odpowiednią ilość składników, które Pani potrzebuje, a z trenerem personalnym porozmawiać na temat treningu na partie brzucha.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Kalkulator tkanki tłuszczowej i mięśniowej

Witam, ostatnio usłyszałam, że masa ciała nie jest miarodajną oceną sylwetki. Dowiedziałam się, że ważny jest stosunek mięśni do tłuszczu, a więc można mieć według BMI dobrą wagę, ale mieć zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Czy to prawda? Jak obliczyć poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej? Czy można gdzieś znaleźć kalkulator tkanki tłuszczowej? Czy kalkulator tkanki tłuszczowej w ogóle istnieje? Czy tak samo wygląda kwestia kalkulatora tkanki mięśniowej? Bardzo zależy mi na odpowiedzi specjalisty, chciałabym się dowiedzieć na ten temat jak najwięcej ze sprawdzonego źródła. Czy jeżeli specjalny kalkulator tkanki tłuszczowej nie istnieje, to może są jakieś urządzenia pozwalające na dokładny pomiar? Jeśli tak to gdzie je znaleźć? W jakich miejscach można wykonać analizę składu ciała? Dziękuje za odpowiedź.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Witam,

Zgadzam się z tym. Masa mięśniowa jest znacznie cięższa niż tłuszczowa i w związku z tym osoby, które systematycznie ćwiczą mogą ważyć więcej co nie oznacza, że są otyłe. Weźmy dla przykładu kulturystę, który regularnie ćwiczy na siłowni, stosuje zbilansowaną dietę i modelkę, która jest bardzo szczupła, ale nie przepada za ćwiczeniami. Wskaźnik BMI dla pierwszego przypadku wskaże otyłość, a dla drugiego prawidłową masę ciała lub niedowagę. Jednak co się dzieje, kiedy spojrzymy na poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej na specjalnym analizatorze? Okazuje się, że kulturysta ma bardzo niski poziom tłuszczu, a wysoki poziom mięśni, a modelka na odwrót. No i rodzi się pytanie, kto ma otyłość? Odpowiedź jest jedna: modelka, która ma tzw. otyłość ukrytą.
Wniosek jest jeden wskaźnik BMI i sama masa ciała nie zawsze są wiarygodne.
Poziom masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej oraz pozostałe parametry można zbadać wykorzystując specjalistyczne analizatory medyczne dostępne praktycznie w każdym gabinecie dietetycznym.

Pozdrawiam,
Kamila Kończak
http://www.activ-diet.pl

0
Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław
53 poziom zaufania

Dzień dobry.
Tak, to prawda, o zdrowiu wiele mówią proporcje ciała. Aby to sprawdzić należy udać się do gabinetu wyposażonego w odpowiednią wagę, która mierzy zawartość tłuszczu w organizmie.
Pozdrawiam

0
Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa
79 poziom zaufania

Witam,

tak to prawda - nadwaga lub otyłość to nadmiar tkanki tłuszczowej w organiźmie. Prosze wykonać analizę w pobliskim gabinecie dietetycznym.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty