Zapytaj lekarza

7 4 1 , 9 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Chodzenie na palcach i zanik mowy u trzylatka

Filip ma 3 lata. Przeszedł niedawno ciężką infekcję, brał antybiotyki. Po chorobie wyraźnie mniej mówi. A poza tym, jeśli chce pić, to ciągnie mnie za rękę do kuchni i pokazuje palcem sok. Chodzi na palcach. Często skarży się na ból brzuszka, ale nie zauważyłam, aby miał biegunkę czy zatwardzenie. Kiedy chcemy go wyciągnąć z wanny, to wrzeszczy, płacze. Czy to mogą być objawy autyzmu?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

Bardzo trudno jest na podstawie tak niewielu informacji odpowiedzieć na Państwa pytanie. Na pewno należy go uważnie obserwować, bo być może za kilka dni znów zacznie więcej mówić i również te inne, niepokojące objawy zanikną. Dużo zależy od tego, w jaki sposób do tej pory rozwijała się mowa Filipa i jak teraz mówi, czy posługuje się gestami (poza ciągnięciem za rękę i wskazywaniem palcem), czy odpowiada na pytania, czy sam zadaje pytania itd. Ważne byłyby także informacje dotyczące kontaktu Filipa z Państwem (na ile domaga się tego kontaktu, czy przychodzi się przytulać, przybiega po pocieszenie) oraz zabawy (czy i w jaki sposób się bawi). W przypadku utrzymywania się niepokojących Państwa objawów lub ich nasilania się na pewno warto byłoby się skontaktować z ośrodkiem specjalistycznym lub przynajmniej z psychologiem. Konieczne jest natomiast ustalenie przyczyny bólów brzucha i podjęcie ewentualnego leczenia.

Psycholog, wicedyrektor Ośrodka dla Dzieci z Autyzmem.
0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
72 poziom zaufania

Witam
Trudno powiedzieć czy to autyzm czy nie jednak wizyta u psychologa dzieciecięcego powinna dać odpowiedź. Dobrze byłoby też porozmawiać z terapeutą integracji sensorycznej.
Pozdrawiam AM

Pedagog, terapeuta, coach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy