Chodzenie na palcach i zanik mowy u trzylatka

Filip ma 3 lata. Przeszedł niedawno ciężką infekcję, brał antybiotyki. Po chorobie wyraźnie mniej mówi. A poza tym, jeśli chce pić, to ciągnie mnie za rękę do kuchni i pokazuje palcem sok. Chodzi na palcach. Często skarży się na ból brzuszka, ale nie zauważyłam, aby miał biegunkę czy zatwardzenie. Kiedy chcemy go wyciągnąć z wanny, to wrzeszczy, płacze. Czy to mogą być objawy autyzmu?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Bardzo trudno jest na podstawie tak niewielu informacji odpowiedzieć na Państwa pytanie. Na pewno należy go uważnie obserwować, bo być może za kilka dni znów zacznie więcej mówić i również te inne, niepokojące objawy zanikną. Dużo zależy od tego, w jaki sposób do tej pory rozwijała się mowa Filipa i jak teraz mówi, czy posługuje się gestami (poza ciągnięciem za rękę i wskazywaniem palcem), czy odpowiada na pytania, czy sam zadaje pytania itd. Ważne byłyby także informacje dotyczące kontaktu Filipa z Państwem (na ile domaga się tego kontaktu, czy przychodzi się przytulać, przybiega po pocieszenie) oraz zabawy (czy i w jaki sposób się bawi). W przypadku utrzymywania się niepokojących Państwa objawów lub ich nasilania się na pewno warto byłoby się skontaktować z ośrodkiem specjalistycznym lub przynajmniej z psychologiem. Konieczne jest natomiast ustalenie przyczyny bólów brzucha i podjęcie ewentualnego leczenia.