Choroba Gravesa-Basedowa i wahania wagi przy chorobie tarczycy

Witam, mam 23 lata i od 3 lat mam problemy z tarczycą. Mieszkam w Holandii i tu się leczę, ale zastanawiam się nad wyjazdem do Polski. Najpierw dostałam chorobę Graves Basedow, po 2 terapiach radioaktywnym jodem, tarczyca zaczęła pracować za wolno. W ciągu mniej niż roku przytyłam ponad 30 kg. Ostatnio znów zaczynam tyć mimo, że według Pani Doktor moja tarczyca znów działa za szybko. Czy jest to możliwe aby przy nadczynności nie chudnąc lub tyć? Prowadze w miare aktywny tryb zycia, staram się ch

Problem tycia jest bardzo często spotykanym powikłaniem terapii na nadczynność tarczycy, gdyż w efekcie dochodzi do wywołania objawów niedoczynności. Jeżeli jednak Pani tarczyca funkcjonuje prawidłowo (lub wręcz z tendencją do nadmiernej masy ciała) nie powinna Pani obserwować wzrostu masy ciała. Na początek poleciłabym jeszcze raz sprawdzić tarczycę (wyniki badań w iluś przypadkach wychodzą nieprawidłowe, więc lepiej jest je w takiej sytuacji powtórzyć). Jeżeli okaże się, że wszystko z tarczycą jest w porządku polecam udać się do specjalisty od żywienia i od zaburzeń metabolicznych, gdyż zapewne problemy nie związane z tarczycą wpływają na Pani metabolizm. Pomoże on znaleźć przyczynę Pani stanu i zaleci odpowiednie w takiej sytuacji postępowanie.