Chrypka i zielona flegma - czy przyczyną są papierosy czy to może być nowotwór?

Moja matka, wiek 50 lat zgłosiła się do laryngologa. Powód zgłoszenia do laryngologa: chrypka od wielu lat, mama pali papierosy, miała operację usunięcia tarczycy 2,5 roku temu (guzków niezłośliwych), w tej chwili ma dużą niedoczynność tarczycy. Badanie laryngologiczne (lusterkiem): nos: skrzywiona przegroda nosowa, gardło: blade, bez patologii, migdałki + krtań: fałdy głosowe obrzęknięte - obrzęk Reinkego, ruchome symetrycznie, fałdy przedsionka pogrubiałe, wszystkie elementy krtani zaczerwienione. Rozpoznanie: obrzęki Reinkego, przewlekłe zapalenie krtani Zalecone leczenie: mikrochirurgia, direktoskopia Obrzęki Reinkego były już wykryte w 2002 r, nic nie było z tym robione. Około 3 tygodni przed badaniem mama miała duszący kaszel, który ustąpił po kilku dniach (moje podejrzenie to jakiś wirus, ponieważ to samo miał ojciec i też ustąpiło). Inne objawy to stała chrypka, która utrzymuje się od wielu lat i występująca zielona flegma od dłuższego czasu. Moje pytania: 1. Czy przeziębienie lub wirus mógł mieć wpływ na wynik badania laryngologicznego? (przeziębienie ustapiło 2-3 tygodnie przed badaniem) 2. Proszę o skomentowanie wyników badania krtani, szczególnie chodzi mi o przekrwioną krtań i pogrubione fałdy przedsionkowe, czy to może wskazywać na nowotwór złośliwy? 3. Czy przewlekłe zapalenie krtani może być wywołane przez obrzęki Reinkego?
ponad rok temu

Mezoterpia igłowa twarzy i dekoltu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Wynik badania laryngologicznego nie wykazał zmian o charakterze nowotworowym. Najprawdopodobniej wszystkie zmiany i dolegliwości - poczynając od obrzęku Reinkego, przez przewlekłe zapalenie krtani, pogrubienie fałdów podgłośniowych i zaczerwienienie śluzówek do odkrztuszania zielonej wydzieliny - związane są z paleniem tytoniu. Główną przyczyną wszystkich wymienionych dolegliwości, a zwłaszcza obrzęku Reinkego jest właśnie narażenie na dym tytoniowy! Inną przyczyną obrzęku Reinkego jest nadwyrężanie głosu np. przez nauczycielki itp.

Duszność, która wystąpiła ostatnio zapewne była związana z nałożeniem się na przewlekły stan zapalny ostrej infekcji wirusowej. Nie ma to dużego wpływu na samo badanie.

Zalecane leczenie jest bardzo ważne - obrzęk Reinkego leczy się mikrochirurgicznie. Nie leczony może stać się podłożem rozwoju raka krtani

Proponowałabym w pierwszej kolejności spróbować nakłonić mamę do odejścia od nałogu. Ważne by zgłosić się do lekarza kierującego na konsultację, który powinien wypisać skierowanie do leczenia szpitalnego w oddziale laryngologicznym.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty