Chrypka i zielona flegma - czy przyczyną są papierosy czy to może być nowotwór?

Moja matka, wiek 50 lat zgłosiła się do laryngologa. Powód zgłoszenia do laryngologa: chrypka od wielu lat, mama pali papierosy, miała operację usunięcia tarczycy 2,5 roku temu (guzków niezłośliwych), w tej chwili ma dużą niedoczynność tarczycy. Badanie laryngologiczne (lusterkiem): nos: skrzywiona przegroda nosowa, gardło: blade, bez patologii, migdałki + krtań: fałdy głosowe obrzęknięte - obrzęk Reinkego, ruchome symetrycznie, fałdy przedsionka pogrubiałe, wszystkie elementy krtani zaczerwienione. Rozpoznanie: obrzęki Reinkego, przewlekłe zapalenie krtani Zalecone leczenie: mikrochirurgia, direktoskopia Obrzęki Reinkego były już wykryte w 2002 r, nic nie było z tym robione. Około 3 tygodni przed badaniem mama miała duszący kaszel, który ustąpił po kilku dniach (moje podejrzenie to jakiś wirus, ponieważ to samo miał ojciec i też ustąpiło). Inne objawy to stała chrypka, która utrzymuje się od wielu lat i występująca zielona flegma od dłuższego czasu. Moje pytania: 1. Czy przeziębienie lub wirus mógł mieć wpływ na wynik badania laryngologicznego? (przeziębienie ustapiło 2-3 tygodnie przed badaniem) 2. Proszę o skomentowanie wyników badania krtani, szczególnie chodzi mi o przekrwioną krtań i pogrubione fałdy przedsionkowe, czy to może wskazywać na nowotwór złośliwy? 3. Czy przewlekłe zapalenie krtani może być wywołane przez obrzęki Reinkego?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania laryngologicznego nie wykazał zmian o charakterze nowotworowym. Najprawdopodobniej wszystkie zmiany i dolegliwości - poczynając od obrzęku Reinkego, przez przewlekłe zapalenie krtani, pogrubienie fałdów podgłośniowych i zaczerwienienie śluzówek do odkrztuszania zielonej wydzieliny - związane są z paleniem tytoniu. Główną przyczyną wszystkich wymienionych dolegliwości, a zwłaszcza obrzęku Reinkego jest właśnie narażenie na dym tytoniowy! Inną przyczyną obrzęku Reinkego jest nadwyrężanie głosu np. przez nauczycielki itp.

Duszność, która wystąpiła ostatnio zapewne była związana z nałożeniem się na przewlekły stan zapalny ostrej infekcji wirusowej. Nie ma to dużego wpływu na samo badanie.

Zalecane leczenie jest bardzo ważne - obrzęk Reinkego leczy się mikrochirurgicznie. Nie leczony może stać się podłożem rozwoju raka krtani

Proponowałabym w pierwszej kolejności spróbować nakłonić mamę do odejścia od nałogu. Ważne by zgłosić się do lekarza kierującego na konsultację, który powinien wypisać skierowanie do leczenia szpitalnego w oddziale laryngologicznym.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.