Co jeść i ćwiczyć, aby schudnąć z brzucha?

Cześć. Mam 14 lat , ok. 1,53 wzrostu i 44 kg. Mówią że nie jestem gruba, a ja upieram się że jestem ponieważ mam brzuch i to widać gdy założę jakąkolwiek bluzkę. Dlatego chcialam zapytac jak mam jeśc i co (na śniadanie, obiad i kolację) i jakie ćwiczenia wykonywać aby stracić brzuch jak najszybciej. Chciałabym także wiedzieć ile zajmie czasu to pozbywanie się brzucha. Dziękuję.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Zalecałabym w tym przypadku wprowadzenie zdrowego trybu życia i regularnej aktywności fizycznej, ze szczególną koncentracją na ćwiczeniach modelujących brzuch. Polecam artykuł - http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-brzuch#
W diecie warto skupić się na pełnozairnistych produktach zbożowych, chudym mięsie i produktach mlecznych o niższej zawartości tłuszczu, dużej ilości warzyw i owoców oraz unikaniu potraw tłustych, smażonych, słodyczy, słonych przekąsek i innych kalorycznych produktów, które nie niosą ze sobą żadnej wartości odżywczej.
Kluczowa dla regulacji metabolizmu jest także ilość posiłków w ciągu dnia - warto zmobilizować się do wprowadzenia 5 posiłków, nieco mniejszych objętościowo.
Przykładowy jadłospis:
śniadanie : pieczywo pełnoziarniste z serem twarogowym, pomidorem, rzodkiewką, papryką zieloną
II śniadanie: jogurt naturalny z płatkami owsianymi, malinami, borówkami i bananem
obiad: gotowana pierś z kurczaka w sosie ziołowym (np. jogurt+ pieprz ziołowy, bazylia, oregano, czosnek) z ryżem brązowym i surówką (np marchewka z jabłkiem)
podwieczorek: sałatka ze świeżej sałaty, rukoli, papryki, kukurydzy, pomidorów, awokado, skropiona oliwą z oliwek i podawana z grzankami pełnoziarnistymi
Kolacja: makaron penne pełnoziarnisty zapiekany z cukinią i polędwicą z kurczaka w sosie jogurtowym
Nie należy stosować diet ograniczających podaż energii - kwestię sylwetki można poprawić poprzez wprowadzenie powyższych rad i codzienną aktywność fizyczną