Szanowny Panie,
Bóle głowy przy depresji mogą mieć różne podłoże. Pierwszym krokiem w leczeniu ich jest zawsze wykluczenie komponenty somatycznej. Jeżeli przeprowadzone zostały wszystkie badania i nie stwierdzono żadnej nieprawidłowości, możliwe jest podłoże psychologiczne przeżywanych trudności.
Być może źródłem bólów głowy są różnego rodzaju napięcia, stresy, trudności emocjonalne, z którymi mierzy się Pan na codzień, a z którymi po odstawieniu leków trudniej jest sobie Panu poradzić.
Zastanawiam się, czy oprócz stosowanego leczenia psychiatrycznego wdrożona została także psychoterapia? Jeżeli nie, dobrym pomysłem byłoby skierowanie się do odpowiedniego terapeuty i zajęcie się tym problemem. Bóle psychosomatyczne mogą być reakcją organizmu na różnego rodzaju emocjonalne trudności. Stopniowe przepracowywanie ich podczas sesji terapeutycznych uwolni Pana od napięcia, nauczy lepszego rozumienia swoich emocji oraz wyposaży w strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Życzę Panu powodzenia.
Witam, przeczytałam, że choruje Pan na depresje i odczuwa silne bóle głowy po odstawieniu wcześniej zażywanych leków. Nie wiem czy korzysta Pan z innej formy pomocy niż farmakoterapia w związku z diagnozą depresji?; jakie były powody odstawienia leków?; czy to lekarz psychiatra postawił diagnozę "depresji" i przepisywał leki czy może był to lekarz rodzinny? Bóle głowy mogą być jednym z objawów depresji, która nieleczona daje w ten sposób o sobie "znać". Nie wiem czy korzystał Pan z psychoterapii, która może okazać się pomocna w pozbyciu się lub zmniejszeniu dokuczliwych objawów psychosomatycznych tj.ból głowy. Warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy, która od strony psychosomatycznej i psychologicznej zajmie się Pana chorobą. Możliwe, że będzie też potrzebne połączenie psychoterapii z farmakoterapią( to warto byłoby omówić ze swoim psychoterapeutą, który w razie konieczności skieruje Pana również do psychiatry). Pozdrawiam Ewa Janasz
Witam, proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem psychiatrą, który prowadził leczenie, aby zastanowić się nad dalszą formą pomocy.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Stany lękowe u osoby samotnej – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Silne stresy, kołatanie serc, bóle głowy i problemy z równowagą – odpowiada Mgr Anna Ingarden
- Jaka jest przyczyna spadku nastroju przy depresji? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak leczyć psychogenne zawroty głowy? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy można wyjść z depresji? – odpowiada Mgr Marta Widera-Kędryna
- Czy nudności to normalna reakcja organizmu po zmniejszeniu stosowania leku antydepresyjnego? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co jest powodem bólu głowy trwającego od 6-lat? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Jakie leki można brać przy depresji? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Czy moje zaburzenia nastroju i izolowanie się wynika z mojej depresji? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Ból głowy, duszności, lęki, płaczliwość i uczucie odrealnienia a depresja – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
artykuły
Depresja u dzieci - objawy, przebieg, leczenie
Zwykle termin „depresja" kojarzy się z dorosłymi,
Zaburzenia psychosomatyczne - co to, objawy, przyczyny, jak leczyć?
Zaburzenia psychosomatyczne dotyczą przede wszystk
Depresja u osób starszych - objawy, przyczyny i leczenie
Depresja u osób starszych, czyli zaburzenie życia