Co jest powodem trudności w oddawaniu kału przez 2 miesięczne dziecko?

Witam, Mój syn mial 2 miesięczny syn mial problem ze zrobieniem kupki. Za namowa położnej zaczelam stosować termometr zeby mu ulzyc. Teraz widzę ze sam nie potrafi jej zrobic. Proszę o porade co robic zeby mu pomoc aby zaczął ja robic sam? Jak go oduczyć?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety rada Pani położnej nie była zbyt dobra. Pomaganie dziecku w wypróżnianiu przy pomocy końcówki termometru to starodawny sposób na zaparcia stosowany kilka pokoleń wstecz. Obecnie nie zaleca się takich praktyk, gdyż mogą one doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu.

Aktualnie na rynku istnieje wyrób medyczny, który służy do uwalniania gazów z układu wydalniczego malucha. Nazywa się kateter rektalny Windi i może być stosowany w wyjątkowych sytuacjach, w których nagromadzone gazy powodują dolegliwości bólowe u niemowlęcia. Nie należy go jednak używać zbyt często, aby nie uszkodzić śluzówki odbytu oraz nie doprowadzić do problemów z wypróżnianiem w przyszłości.

Powinna Pani udać się do pediatry, który zbada dziecko i zobaczy, czy nie doszło do żadnych uszkodzeń w obrębie odbytu. Lekarz zaleci dalsze postępowanie. Pomocne może okazać się układanie maluszka na brzuchu oraz masaże brzuszka.

Temat ten został opisany w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-u-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.