Co mam jeść, żeby przytyć i urozmaicić dietę?

Witam. Jestem drobną dziewczyną w wieku 16 lat, 167cm wzrostu i ważę 45kg... Moja dieta jest monotonna. Codziennie na śniadanie jadam pieczywo z nutellą. Niestety nie jestem przekonana do warzyw a owoce mało kiedy jem. Nie jadam sera żółtego (chyba że w tostach), ani masła i żadnych twarogów. Bardzo chciałabym przytyć, ponieważ wyglądam strasznie i w końcu zacząć być prawdziwą kobietą i mieć krągłości! Proszę o podpowiedzi co mogłabym jeść aby przytyć i jaką mieć dietę. Dziękuje :)
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Zdecydowanie konieczna jest modyfikacja stylu żywienia. Nutella nie jest produktem, który może znaleźć się w tak istotnym posiłku jak śniadanie. Może ona ewentualnie sporadycznie zagościć w dziennym jadłospisie jako deser.
Na śniadanie najlepiej zjeść owsiankę na mleku z owocami, kanapki z szynką drobiową, jajkiem, pastą jajeczną, pastą rybną lub jakimkolwiek innym zdrowszym dodatkiem.
Niechęć do warzyw może wynikać z dotychczasowego niewłaściwego ich przygotowywania. Nie muszą to być pozbawione smaku elementy diety - warzywa takie jak marchew, pietruszka, seler, dynia, cukinia można zapiec z odrobiną startego sera żółtego i różnymi ziołami w naczyniu żaroodpornym.
Z kolei w postaci świeżej świetnie smakują sałatki z różnych rodzajów sałat, pomidorów, ogórków, papryki, polane sosem ziołowym (jogurt+zioła) lub przyrządzonym z oliwy z oliwek oraz czosnku.
Spróbuj włączyć je do diety właśnie w takiej postaci.
Owoce również nie muszą być spożywane wyłącznie samodzielnie - dobrze smakują w połączeniu z jogurtem, orzechami i płatkami migdałów oraz płatkami zbożowymi.
Warto też zwiększyć liczbę posiłków do 5, aby łatwiej zapewnić potrzebną podaż energii i składników odżywczych.
Ważnym elementem diety są także źródła pełnowartościowego białka chude mięso, ryby, produkty mleczne oraz produkty zbożowe - kasze, ryż, makarony i pieczywo, najlepiej z pełnego ziarna.