Co mam myśleć o tym bólu brzucha?

Witam. Miałem kłucie w lewym boku, dość słabe, mogłem jeść pić i nic mi nie było. Zachorowałem na covid bralem amantadyne i pod koniec dostałem silnych boli brzucha z biegunka. Boleści przeszły, ale byłem na imprezie i się objadlem wszystkim i od 2 tyg znowu boli mnie brzuch. Poszedłem do gastrologa, USG ok, tj trzustka nieco niejednorodna, lipaza 66 granicą 60, amylaza ok, cukier ok, crp ok, bilirubina ok, gastroskopia ok, kolonoskopia ok, schudłem 8 kg, siły też nie mam. Podejrzewam PZT. Proszę o pomoc.

PZT jest podstępną chorobą - bardzo często nie da się zauważyć żadnych odchyleń w badaniach laboratoryjnych i obrazowych. Jeżeli faktycznie wykluczy Pan wszystkie inne możliwe przyczyny, być może konieczne będzie wdrożenie suplementacji enzymami trzustkowymi. W nieswoistych dolegliwościach "jelitowych" często pomaga lekkostrawna dieta, suplementacja probiotykami, maślanem sodu i niektóre leki stosowane w zespole jelita drażliwego (np. Debretin).

Znamienna utrata masy ciała, osłabienie i ból brzucha mogą wskazywać również na przyczynę kardiologiczną (np. ból brzucha wynikający z powiększenia wątroby w przebiegu niewydolności prawokomorowej serca)- w przypadku zaburzeń odporności wywołanych infekcją COVID-19 należy sprawdzić, czy nie doszło do rozwoju infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Co prawda niepodwyższone markery stanu zapalnego (CRP, leukocyty) sugerują inną przyczynę dolegliwości. Mimo tego proszę nie bagatelizować objawów i wykonać badanie echokardiograficzne. Proszę pamiętać, że suplementację enzymami trzustkowymi i ewentualne wsparcie farmakologiczne, o którym wspomniałem na początku wypowiedzi musi nadzorować lekarz.