Co mogą oznaczać sny, po których czuję lęk i kołatanie serca?

Od pewnego czasu mam prawie każdej nocy ciężkie sny po których budzę się spocona przestraszona z bijącym mocno sercem. Biorę leki na depresję od kilku lat. Dziękuję za odpowiedź. Mam 70 lat kobieta

Dzień dobry, tzw. ciężkie sny, którym towarzyszą objawy somatyczne (bicie serca), są prawdopodobnie wynikiem silnych niepokojów, jakich Pani doświadcza w ostatnim okresie ; być może to także efekt przyjmowanych przez Panią od wielu lat leków; one w istotnym stopniu (nie tylko czynniki psychologiczne) wpływają na Pani emocje. Proszę udać się ponownie do lekarza psychiatry i opisać Pani "dolegliwości". Jeśli uzna on, że męczące sny, nie są efektem "niewłaściwie" dobranych leków, wskazana jest psychoterapia u psychoterapeuty, z którym będzie Pani mogła ustalić psychologiczne przyczyny niepokojów. Zygmunt Freud twierdził, że "sny to królewska droga do nieświadomości". Niepokojące Panią sny, to sygnał, że trzeba o siebie zatroszczyć się i poznać przyczynę Pani kłopotów, czy to życiowych, czy zdrowotnych. Dotarcie do ich źródła,to pierwszy krok ku wyzdrowieniu. Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.